نگهداری از باغچه

اگر علاقه ی زیادی به نگهداري باغچه ، درختکاری و پرورش گل و  گياهان دارید  هرچه زودتر  اقدام به نگهداری باغچه کنید. اول اینکه فکر کنید  كه چه كاري و چه سبک از نگهداری از گل و گیاهان را مي خواهيد انجام دهيد .  نگهداری  باغچه ،  نگهداری از گلخانه (پاسيو)،  نگهداری از گل و گیاهان در بالكن یا حتی  پشت بام، حياط، راه پله ها، پاركينگ و حتي گوشه اتاق ، هر کدام از نوع نگهداری از  گل و گیاهان  مي تواند محلي براي پرورش آنها  باشد.باید گفت که نگهداری باغچه ، پرورش گل و گياه در خانه و یا پرورش گل و گیاهان در هرجایی که ساعاتی وقت خود در آنجا میگذرانید براي بسياري لذت بخش  است. باغباني و نگهداری باغچه ، علاقه به طبيعت در درون ما نهفته شده و حال ما را خیلی  خوب مي كند.

نگهداري از انواع گياهان بيشتر به دلايلي نظير نابلدي در رفع نيازهاي مختلف گل ها و درختان ، نداشتن هزینه خرید آن ،كمبود جا، نداشتن وقت و  رسیدگی همه جانبه به آنها و یا حتی دردسرهاي احتمالي اين كار از یاد برده می شود و آخر به نگهداری  انواعي از گياهان آپارتماني مي انجامد كه زحمت كمتري براي رسیدگی آنها وجود دارد . همینطور باید گفت که با نشاط نگهداشتن گیاهان و درختان کار ساده ای هم نیست.

برای شروع به نگهداری باغچه هر چه زود تر  اقدام کنید


 

وسایل نگهداری باغچه را تهیه کنید.

اول کار باید وسايل باغباني لازم را تهيه كنيد . بيلچه ، کلنگ  و قيچي باغباني از لزومات  برای نگهداری باغچه  هستند و بهتر است از انواع  عالی  تهيه شوند. کندن و شخم زدن  انبوهي از خاك باتجهیزاتی  كه شما را خسته می کند شما را  از باغباني  و نگهداری باغچه  پشیمان می کند.  شایان ذکر است پيش از خريد نهال ها و گياهان  بهتر درباره سلامت آنها تحقيق كنيد.  با كساني كه در حوزه  کشاورزی ، باغداری ، نگهداري گياهان  و نگهداری باغچه خانگی  سابقه و تجربه دارند ، مشورت بگیرید.

 

وسایل نگهداری باغچه

 

مکانی برای نگهداری از گل و گیاهان  و نگهداری باغچه خود طراحی کنید.

ساخت و ایجاد مکان باغچه و نگهداری از گل و گیاهان بستگي به اين دارد كه شما كدام يك از اين امكانات را در اختيار داريد. اگر حیاط  داريد،  و مکانی نسبتا مناسب دارید  و مکان شما بزرگ است مي توانيد باغچه خود را   دلخواه طراحی کنید  به پرورش درختان بپردازید .   ولی اگر فقط راه گوشه اي از اتاق  و یا پله ای را  داريد بايد به فكر پرورش گياهان گلداني و بوته اي يا فقط انواع گل های آپارتمانی  باشيد.

همچنین شما مي توانيد به شيوه هاي خلاقانه و کاملا شیوه های  جالب  هم فكر كنيد.مي توان يك يا چند موزاييك كف حياط را برداشت و قسمتی را کنده  و يك باغچه كوچك ایجاد کنید . گلدان ها را از نظر اندازه و جنس از انواعي انتخاب كنيد كه مناسب مكان استقرار و همچنين نوع گياهاني باشد كه قصد داريد درون آنها بكاريد. گلدان هاي فلزي، سفالي، پلاستيكي، فيبري و پيتي هر يك  مزايا و معايبي دارند كه براي نوع خاصي از گياهان و شيوه نگهداري آنها مناسبند.همچنین گلدان ها را مي توان در هر جايي از بالكن گرفته تا یک جای کوچک از پاركينگ خانه راه پله و حتي گوشه قرار داد.  ولی باید میزان نور وارد شده به گیاهان را در نظر گرفت مثلا گياهان آپارتماني در مقابل نور زياد يا وزش باد و ريزش باران مقاوم نيستند. برای هرچیزی که میخواهید از آن نگهداری کنید از قبل هدف خود را مشخص کنید .و بسته به هدف خود باغچه یا گل و گیاهان و درختانی تهیه کنید.


 

خاک مناسب تهیه کنید.

باید در نظر داشته باشید که بهترین خاک خاکی است که دارای ترکیب مناسبی از ماسه ، رس و کود است. در خاک های ماسه ای یا سبک ، نگهداری آب به سختی صورت می گیرد. از طرفی در خاک های رسی که ظرفیت بالایی برای نگهداری آب دارند زهکشی یا خروج آب های اضافی با مشکل روبه رو می شود. مخلوط مناسب این دو نوع خاک ( شنی و رسی) و استفاده از کود حیوانی یا خاکبرگ ترکیب بسیار عالی و اثر بخشی است که موجب حاصلخیزی زمین می شود.

 

آبیاری قطره ای

 

سبزی کاری کنید.

 شما همچنین مي توانيد سبزيجاتي مانند شاهي، تره، انواع ترب ها  را در باغچه بکارید و به صورت روزانه  حتی برای مصرف خانگی خود از آنها استفاده كنيد. سبزيجاتي نظير ريحان  به سرعت رشد مي كنند هم مي توان برگ هاي تازه آنها برای خوردن استفاده کرد و هم به دلیل سرسبز شدن انها در باغچه ،منظره ی بسیار زیبای ایجاد نمود.


 

علف های هرز را از بین ببرید.

بعد از اینکه زمین را بطور کامل آماده کردید و کاملا خاک و مکان ان تهیه شد چند کار دیگر وجود دارد که قبل ازکاشت انجام دهید. اول باید تمام آن چمن ها و علف های هرز کنده شده را از بین ببرید. برای اینکه کار بطور کامل انجام شود بایستی ریشه ها و علف ها کاملا از خاک بیرون کنید. دسته ای از گیاهان پس از مدتی شروع به از بین رفتن می کنند ، پس انجام دو کار باید صورت گیرد : اول اینکه ، خط رقابت باغ خود در اینده از بین ببرید، و در مرحله دوم،به خاک خود مواد الی و کود اضافه کنید.


 

کود دهی کنید.

اگر  گل و یا گیاه جدیدی خریداری کردید و یا گلدان گیاه خود را عوض کرده اید در  ابتدا مکان مناسب را برای آن فراهم کرده و سپس تا یک ماه صبر کنید، و پس از آن کود دهی را شروع کنید. شایان ذکر است که بهترین موقع  برای دادن کود به گیاهان فصل بهار و تابستان می باشد. چرا که کود بیش از حد در تابستان، گیاهان را تشنه تر خواهد کرد.کودهای کامل دارای عناصری همچون فسفر(P)، نیتروژن  (N)و پتاسیم  (k)می باشند. هر سه عناصر نامبرده شده در گیاهان وظیفه خاصی را عهده دار خواهند شد. فسفر در رشد ریشه ها و گیاهانی با گلهای بیشتر، درشتر و با کیفیت بیشتر تاثیر دارد؛ از طرفی پتاسیم در تولید گل، رشد ریشه، رنگ بهتر گلها و میوه ها، قوی تر شدن ساقه گیاهان و افزایش آمادگی گیاه برای مقابله با بیماری ها و خطرات دوران استراحت موثر می باشد. نیتروژن نیز در رشد عمومی گیاه و برگسار مضاف بر تحریک رشد برگ و ساقه و سبزی گیاه تاثیر دارد.


 

نگهداری از باغچه در تابستان داغ

گاهي اوقات  در روزهاي داغ  تابستان افزايش بسیار بالای دما و كاهش بيش از حد آب اتفاق مي افتد؛ بنابراين علاوه بر استفاده هاي شخصي از آب ممكن است براي آبياري باغچه يا گلدان هايتان مشکلی ایجاد شود. اما بهتر است بگوییم که شما می توانید جلوی این مشکل ها را بگیرید کافی است به موارد زیر دقت کنید.

 

نگهداری از باغچه در تابستان داغ

 

نگهداری مواد معدنی خاک:

مقدار کود لازم برای گیاه در خاك مهم است؛ زياد بودن آن باعث تشنگي بيش از حد گياه شده و گياه در طول روز بيشتر به آب نیاز پیدا می کند.


 

هيچ گاه برگ هاي پائيني گياه را قطع نكنيد:

 معمولا پنج گياه را قطع نكنيد.  معمولا پنج سانتي متري بالاي زمين، حالت رطوبت  هوا را براي گياه ايجاد مي كند.


 

گذاشتن تعدادي سنگ در خاک:

گذاشتن  چند سنگ در باغ به كاهش مصرف آب كمك مي كند. با يك تكه سنگ مي توان آب را به آرامي به سمت ريشه هاي گياه هدايت كرد.و از تبخیر سریع ان جلوگیری کنید.


 

زمان آب دهي به گل ها را مشخص كنيد:

 بهترين موقع  برای آبياري اثر بخش زماني است كه خورشيد غروب كرده يا هنوز طلوع نكرده است ولي هوا رو به روشني مي زند.


 

آبياري قطره اي:

در مناطق گرم و خشك بهتر است فواصل آب دهي كوتاه و مقداري آب براي آبياري كم باشد.


 

استفاده از گياهاني كه آب را در خود نگه مي دارند:

استفاده از این گیاهان  (مثل خزه و جلبك) باعث ديرتر از بين رفتن  گل و گياه مي شوند. زيرا در مواقع خشكي آب را به بيرون پس داده و محيط اطراف را مرطوب و خنك نگه مي دارند.


 

جمع آوري آب:

مي توانيد باغچه را طوري طراحي كنيد كه آب حاصل از آبياري يا باران كمتر به هدر رود. ودر هدر رفتن آب صرفه جویی کنید.به اين ترتيب كه ابتدا باغچه را 1 تا 2 متر بكنيد، در زير باغچه خاك نسبتا سخت بريزيد و بعد سنگريزه و شن و خاك.


 

كودهاي دامي:

براي بهبود قابليت خاك و حفظ رطوبت در فصل تابستان و هم چنين تأمين مواد غذايي گياه ضروري است. كودهاي دامي، با توجه به مواد موجود در ساختمانشان، آب را جذب مى كنند .


 

چگونه خاک خود را ارتقا دهیم؟

برای ارتقا خاک خود بهتر است که از کلنگ خود استفاده کنید  تا مطمئن شوید تمامی کلوخ ها،سنگ های اضافی  و گلوله های علف های هرز ازبین رفته است. هدف ما این است خاک را به جایی برسانیم که بتوان در آن شیار هایی ایجاد کنیم. شن کش خود را بردارید و در زمین مورد نظر خود بایستید سپس شروع به حفر شیار در خاک کنید تا به تلی از خاک در فاصله های مشخص برسید. کاشت گیاه درون این شیار ها کار آبرسانی را راحت تر می کند. در حین این کار اگر به علف هرز یا قسمتی از گیاهی برخورد کردید آن را خارج کنید.


 

خاک چه مشکلاتی میتواند داشته باشد؟

مشکل  كمبود آهن در خاك يك مشكل عمومي محسوب مي شود. موضوع ديگر كاهش قدرت جذب آهن در خاك است كه موجب مي شود اضافه كردن انواع كودهاي شيميايي آهن نيز سرسبزي و طراوت را به گياهان بازنگرداند. آهن عنصري است كه سبزي و طراوت گياهان را موجب مي شود. اگر باغچه اي داريد كه رنگ درختانش زرد شده است حتما به فكر تامين آهن خاك باشيد.


 

چه زمان کار آماده سازی خاک را شروع کنیم؟

بهترین زمان برای آماده سازی خاک فصل پائیز و قبل از اقدام برای کاشت است ، بعد از زمان رشد گیاه نیز می تواند وقت مناسبی باشد ولی باید مراقب یخ زدن زمین بود.اگر شما این زمان ها را از دست داده اید ناامید نشوید چرا که به محض گرم شدن زمین در بهار می توانید اقدام کنید.


 

تزئین  و نگهداری باغچه به روش خلاقانه

تزئین باغچه با لاستیک رنگ شده

شما با استفاده از یک تایر ماشین کهنه یکی باغچه ی زیبا درست کنید

 

نگهداری باغچه با لاستیک رنگ شده

 

تزیین با چکمه های رنگی

شما می توایند با استفاده از چکمه های که می خواهید دور باندازید یک باغچه ی با مزه و زیبا درست کنید تنها کاری که باید باکنید رنگ کردن چکم ها و کاشت گل داخل آن می باشد سپس تا با هربار نگاه کردن به باغچه کوچک تان نهایت لذت را از زندگی ببرید

 

نگهداری باغچه با چکمه های رنگی

 

تزئین باغچه با دوچرخه

می توانید از دوچرخه های قدیمی خود برای زیبا سازی باغچه و محلی برای رشد گیاهان پیچشی و رونده استفاده نمایید و زیبایی جالبی به باغچه ی خود ببخشید و یک باغچه ی با طراوت داشته باشید

 

نگهداری باغچه با دوچرخه