باغبانی در پشت بام

باغبانی در پشت بام از نیازهای امروزه شهرهای ماست. کاشتن درخت و باغبانی در پشت بام ایده خوبی است كه از سه جهت مفید است اینکه حال‌تان را خوب کرده و هوای شهرتان را کمی تمیزتر می‌كند و در ضمن هزینه‌های گرمایشی خانه‌تان كمتر هم می‌شود.


جالب است بدانید موارد زیر نیز جز علاقه مندی های کسانی است که برای باغبانی در پشت بام متقاضی هستند:

  • زهکشی باغچه پشت بام
  • کاشت درخت در پشت بام
  • آلاچیق روی پشت بام
  • سبزی کاری روی پشت بام
  • چگونه در پشت بام باغچه بسازیم
  • گلدان در پشت بام
  • درخت مناسب پشت بام
  • تبدیل پشت بام به گلخانه


بام‌های سبز مدرن که از سیستم لایه‌های پیش ساخته تشکیل می‌شوند، نسبتا پدیده‌ای نو می‌باشند. این نوع بام‌ها در دهه 1960 در آلمان توسعه و به بسیاری از کشورهای اروپا گسترش یافتند. گرچه این بامها در شمال اروپا مانند کشورهای اسکاندیناوی، هلند واسکاتلند کاملا رواج داشت اما شکل مدرن و شهری آن در آلمان و آمریکا متولد شد. بر اساس برآوردهای موجود، امروزه حدود 10 درصد از کل بام‌های آلمان، بام سبز هستند. ایالات متحده نیز بام‌های سبز قابل توجهی دارد، اما تعداد آن‌ها به اندازه اروپا نیست.
در شهر شیکاگو که یک کلان شهر با معضلات مخصوص خود است طرح بام سبز رواج زیادی یافته است.

 

باغبانی در پشت بام

 

از مزایای باغبانی در پشت بام می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. کاهش گرما
2. کاهش سربار خنک کردن ساختمان بین ۵۰ تا ۹۰ درصد
3. فیلتر کردن آلودگی‌های هوا و دی اکسید کربن که به کاهش بیماری‌های تنفسی مانند آسم کمک می کند.
4. فیلتر کردن آلودگی‌ها و فلزهای سنگین از آب باران
5. کمک به عایق کردن ساختمان در برابر آلودگی صوتی
6. ایجاد زیست‌گاه طبیعی
7. کاهش متوسط دمای محیط‌های شهری در فصل گرما
8. تزئین بام ها و زیبا شدن محیط با پوشش گیاهینکاتی درباره باغبانی در پشت بام

ما در زیر نکاتی را درباره باغبانی در پشت بام برایتان شرح داده ایم.

شیب پشت‌بام چطور باشد.

شیب پشت‌بام باید طوری باشد كه وسط ساختمان‌تان چاله نیفتد و گرفتارتان نكند. كارشناسان می‌گویند، شیب 40 درجه برای شیروانی‌ها به اندازه كافی مطمئن است و می‌تواند كارتان را راه بیندازد.


 

پشت‌بام را زهكشی كنید.

قبل از اینكه پشت‌بام‌تان را پر از درخت كنید، به فکر زهكشی ساختمان‌تان باشید. راه آب باید طوری باشد كه در نهایت به ناودان برسد و گوش شما را از شنیدن صدای شلپ‌شلوپ خلاص كند.

 

زهکشی باغچه پشت بام

 

روی پشت‌بام از عایق رطوبتی استفاده كنید.

روی سقف‌ خانه‌تان را حتما عایق كنید وگرنه چند وقت بعد از باغبانی سقف خانه روی سرتان خراب می‌شود. هرقدر هم كه خودتان خبره هستید، این‌ یك كار را به اهل فن بسپارید و خودتان نظاره‌ كنید! لایه بعدی كه روی عایق و لایه ضد آب قرار می‌گیرد، خاك است. یادتان باشد در این بخش هم زهكشی را فراموش نكنید. خوشبختانه برای زیرسازی باغچه‌تان گزینه‌های زیادی دارید اما این دلیل نمی‌شود كه توصیه‌های بنا را دست‌كم بگیرید. بعضی از گزینه‌های كلی شما اینهاست: زغال سنگ نارس، خاك رس، مالچ، فوم گلفروش، پلیمرهای ضد آب و... .  راستی! در این میان هوای جیب‌تان را هم داشته باشید.


 

باغچه‌تان را تكه‌تكه كنید.

آدم است دیگر، دلش تنوع می‌خواهد. باغچه‌تان را بنابر گیاهانی كه قرار است داشته باشید، بخش‌بندی كنید. بعد از زیرسازی درست و حسابی حالا وقت این است كه در باغچه‌تان خاك بریزید. خاك باغچه چون وزن خیلی زیادی دارد، معمولا برای پشت‌بام‌های سبز استفاده نمی‌شود. توصیه ما این است كه حواس‌تان به این چند ویژگی باشد: اولا خاك باغچه پشت‌بامی‌تان باید تا حد امكان سبك باشد و دوم اینكه باید جنسش طوری باشد كه آب را نگه ندارد. شما می‌توانید از مخلوط خاك‌های ارگانیك و غیرارگانیك استفاده كنید. اینجا هم گزینه‌های زیادی پیش روی‌تان است؛ از تورب خزه و پوسته نارگیل گرفته تا پرلیت و... . در این مرحله هم لطفا با یك اهل فن مشورت كنید و بی‌گدار به آب نزنید.