بهترین روش پاک کردن لکه شکلات 

 بهترین روش پاک کردن لکه شکلات 

لکه شکلات از جمله آلودگی‌هایی هستند که حتما همه افراد تجربه ایجاد آن را بر روی لباس‌های خود داشته‌اند. شاید تصور کنید که پاک کردن لکه شکلات کاری دشوار و شاید غیر ممکن باشد. اما لازم است این نکته را به شما بگوییم که لکه شکلات روی لباس را شما می‌توانید با روش‌های ساده و تنها در چند گام در منزل از بین ببرید.

ادامه این مقاله از مجله اینترنتی "خدمت از ما" را از جهت آشنایی با بهترین روش پاک کردن لکه شکلات همراه ما باشید.

نکات مهم مربوط به لکه شکلات

اگر شاهد ایجاد لکه شکلات بر روی لباس خود یا فرزندانتان یا حتی لوازم منزل خود مانند پارچه مبل، فرش و موکت شدید، بهتر است چند نکته مهم را در ارتباط با پاک کردن لکه شکلات از روی آن‌ها به یاد داشته باشید.

  • اولین نکته در رابطه با تمیز کردن به موقع و بلافاصله پس از ایجاد لکه می‌باشد.
  • حرارت دیدن لکه ایجاد شده می‌تواند موجب تثبیت و در نتیجه سخت‌تر پاک شدن آن شود.
  •  شستن غیر اصولی و بازی کردن با لکه، علاوه بر پخش شدن آن، به تثبیت لکه نیز کمک می‌کند.
  • به یاد داشته باشید که استفاده از آب گرم برای شستن لکه شکلات روی لباس اصلاً راه درستی نخواهد بود. 
  •  استفاده از لباسشویی در مراحل اول، علاوه بر پخش کردن لکه ممکن است باعث کثیف شدن سایر لباس‌های همراه آن نیز شود.
  •  هنگام  استفاده از مواد شوینده برای پاک کردن لکه شکلات، دقت کنید که پاک کننده آسیب به بافت سطح مورد نظر شما وارد نکند.

 

پاک کردن لکه شکلات تنها در 4 مرحله

بر خلاف تصور عموم پاک کردن لکه شکلات اصلاً کار سختی نیست. روش پاک کردن لکه شکلات که در ادامه برای شما شرح داده می‌شود به شما کمک می‌کند که به آسانی و تنها در چهار مرحله از شر لکه شکلات ایجاد شده بر روی لوازم خود خلاص شوید. 

 

مرحله اول جدا کردن شکلات

در اولین مرحله لازم است قسمت‌های سفت و باقی مانده شکلات بر روی سطوح پارچه‌ای را به آرامی و با استفاده از یک قاشق غذاخوری جدا کنید. در صورتی که قسمت‌های سفته شکلات به آسانی از سطح جدا نشدند، قرار دادن یک قطعه یخ بر روی آن، می‌تواند کار شما را آسان‌تر و سریع‌تر کند.

 

 بهترین روش پاک کردن لکه شکلات روی لباس

 

مرحله دوم استفاده از مواد پاک کننده

اگر قصد دارید روش پاک کردن لکه شکلات را به صورت اصولی طی کنید، لازم است در این مرحله جهت از بین بردن لکه ایجاد شده ترکیبی از سرکه، مایع ظرفشویی و آب گرم را  تهیه کنید. ۱ قاشق غذاخوری از هر یک از دو ماده اول، به همراه یک فنجان آب گرم محلولی را حاصل می‌کند که شما می‌توانید با استفاده از آن لکه شکلات روی لباس را از بین ببرید.

 برای استفاده از این محلول لازم است یک تکه پارچه یا اسفنج تمیز را به آن آغشته کنید و به آرامی بر روی لکه لباس خود چند مرتبه بکشید. اگر قصد دارید از شوینده‌های قوی‌تر استفاده کنید، لازم است قبل از آن اطمینان حاصل کنید که پاک کننده انتخابی شما به بافت پارچه آسیبی نخواهد رساند. 

 

مرحله سوم پاک کردن لکه شکلات

 در این مرحله لازم است پارچه تمیز خود را از رو و پشت محل لکه، بر آن بکشید. دقت کنید که ممکن است پارچه کثیف شود بنابراین برای تکرار این مرحله بهتر است از قسمت تمیز آن استفاده کنید. سپس درون تشتی پر از آب، دو قاشق غذاخوری سود سوز آور بریزید و و لباس خود را به مدت یک ساعت درون آن قرار دهید. 

اگر متوجه شدید که لکه شکلات روی لباس شما با مراحل گفته شده و تمیز نشده‌اند، می‌توانید لباس را به مدت چند ساعت درون محلول گفته شده قرار دهید.

 

 مرحله چهارم شستن لکه شکلات

پس از انجام تمامی مراحل فوق و پاک کردن لکه شکلات از روی لباس، شما می‌توانید یک دور لباس خود را با مواد شوینده مناسب به خوبی بشویید. از آن پس قرار دادن لباس درون لباسشویی و شستن آن با سایر لباس‌ها هیچ گونه مانعی نخواهد داشت. 

 

پاک کردن لکه شکلات تنها در 4 مرحله

 

پاک کردن لکه شکلات روی فرش و موکت

برای پاک کردن لکه شکلات از روی فرش شما می‌توانید از روش پاک کردن لکه که در مطالب قبلی گفته شد استفاده کنید. اما لازم است چند توصیه را جهت از بین بردن لکه روی فرش به شما یادآور شویم. اولین توصیه ما به شما برداشتن شکلات‌های باقی مانده بر روی فرش یا موکت به محض ریختن آن می‌باشد. چرا که این عمل به شما کمک می‌کند تا از پخش شدن آن و کثیف کردن سایر قسمت‌های فرش جلوگیری کنید.

در برخی اوقات که شکلات کاراملی می‌باشد تنها یک تکه پارچه آغشته به الکل می‌تواند به پاک کردن لکه شکلات کمک کند. اما اگر شکلاتی که قصد پاک کردن آن را دارید چسبناک بود، استفاده از یخ و آب سرد می تواند بهترین روش پاک کردن لکه برای شما باشد.

برخلاف پاک کردن شکلات از روی لباس که در آن می توانستید از مایع ظرفشویی نیز استفاده کنید، برای پاک کردن لکه از روی فرش به هیچ وجه مایع ظرفشویی را به کار نبرید. بلکه پیشنهاد می‌شود مایع دستشویی را جایگزین آن کنید. موکت و فرش به دلیل بافت خاصی که دارند ممکن است مقاومت بیشتری برای پاک کردن لکه از روی آن‌ها نشان دهد. از این رو استفاده از مقدار کمی سرکه نیز می‌تواند بسیار موثر باشد.

در آخر بخوانید

 همانطور که در مطالب بالا گفته شد پاک کردن لکه شکلات از روی لباس یا حتی فرش و موکت که اصلاً کار سختی نمی‌باشد. اما به شما توصیه می‌کنیم که مراحل گفته شده را به دقت اجرا کنید تا با بهترین روش پاک کردن لکه سطوح خود را مثل روز اول تمیز کنید. اگر قصد دارید به پاک کردن لکه شکلات روی لباس بپردازید حتماً نکات گفته شده را به یاد داشته باشید تا از هرگونه آسیبی به لباس خود جلوگیری کنید.