سگ‌ها و گربه‌ها می‌توانند ميزبان انواع انگل‌هاى داخلى باشند. کرم‌هاى گِرد، کرم‌هاى قلابدار، کرم‌هاى شلاقى، کرم‌هاى نوارى و ... از جمله این انگل‌های داخلی هستند. معمولاً اکثر توله سگ‌ها و بچه گربه‌ها آلوده به انگل هستند (معمولاً کرم گِرد). زيرا يکى از راه‌هاى انتقال اين انگل‌ها، انتقال از مادر به جنين در دوران باردارى و همچنين هنگام شیردهی به توله‌هاست. بنابراين، انگل‌زدایی در توله سگ‌ها و بچه گربه‌ها بسيار حائز اهميت است. همچنين بسته به نوع انگل، حيوان از راه‌هاى مختلفى از جمله خوردن مدفوع آلوده ديگر حيوانات، خوردن ميزبان‌هاى واسط انگل از جمله کک‌ها، جوندگان و گوشت خام آلوده حيواناتى مانند گاو، گوسفند، خوک و ... می‌تواند آلوده شود. حيوان از طريق ليسيدن و تميز کردن موهاى خود، می‌تواند کک‌هاى روى بدن خود را ببلعد.

 

انواع انگل هاى داخلى در سگ و گربه

 

علائم وجود انگل‌های داخلی در سگ و گربه چیست؟

از علائم انگل‌هاى داخلى می‌توان به اسهال، باد کردن شکم، استفراغ، کاهش وزن، ضعف در رشد، خشکی و بد شکل شدن موها و ظاهر حيوان و ... اشاره کرد. گاهى نيز هيچ علائمى ديده نمی‌شود. بعضى از انواع کرم‌ها را مى‌توان حتى با چشم غيرمسلّح در مدفوع آن‌ها مشاهده کرد. در نهايت، تشخيص براساس معاينه بالينى و مشاهده تخم انگل در نمونه مدفوع زير ميکروسکوپ توسط دامپزشک است.

 

علائم انگل هاى داخلى در سگ و گربه

 

آیا انگل‌های داخلی سگ و گربه به انسان منتقل می‌شود؟

بعضى از انگل‌هاى داخلى سگ و گربه می‌توانند به انسان نيز منتقل شوند. گرچه بيمارى‌هاى انگلى در افراد بالغ با سيستم ايمنى سالم به ندرت اتفاق مى‌افتد؛ اما در کودکان و افرادى که مشکلات سيستم ايمنى دارند، بسيار محتمل است. مخصوصاً اگر کودک در محيط‌هايى مثل شن و خاک بازى می‌کند که احتمال وجود مدفوع حيوانات در آن زیاد است.

 

انگلهای پوستی سگ

 

برنامه انگل زدايى پيشنهادى براى سگ و گربه:

برنامه انگل زدایی برای سگ و گربه به شکل زیر پیشنهاد می‌شود:

 

١. توله سگ و بچه گربه:

 • هر دو هفته يک بار تا ٣ ماهگى
 • ماهى يک بار از ٣ تا ٦ ماهگی
 • بعد از ٦ ماهگى طبق برنامه ى حيوان بالغ  پيش برويد.  

 

٢. سگ و گربه بالغ:

 • حداقل دو بار در سال (بهتر اين است که سه ماهى يک بار انجام شود. مخصوصاً اگر کودک يا افرادى که نقص سيستم ايمنى دارند با حيوان در تماس هستند)
 • در گربه‌هايى که هميشه در خانه هستند و اصلاً با حيوانات ديگر در تماس نيستند، سالى يک تا دو بار انگل‌زدايى میتواند کافی باشد.

 

٣. سگ و گربه‌هايى که به سرپرستى می‌گيرید:

 • هميشه اساس را بر اين بگذاريد که آلوده به انگل هستند. بلافاصله ضد انگل داده شود و يک دوز ديگر ٢ هفته بعد از آن داده شود.
 • بعد از آن بر اساس برنامه ى حيوان بالغ پيش برويد.

 

٤. سگ و گربه ى ماده آماده جفت گيرى: (در اين دوران در انتخاب دارو دقت شود)

 • يک دوز قبل از جفت گيرى 
 • يک دوز هنگام زايمان
 • دو دوز ديگر به ترتيب ٢ هفته و ٤ هفته بعد از زايمان

 

کرم قلب و انگل زدایی سگ

 

*** نکته‌ها:

 • لطفاً از دادن هرگونه ضد انگل بدون مشورت با دامپزشک خوددارى کنيد.
 • پيشنهاد مي‌شود که سالى يک بار هنگام چکاپ ساليانه حيوان، نمونه مدفوع را جهت بررسى آلودگى انگلى به دامپزشکى ببريد.

 

توجه: اکثر ضد انگل هايى که دامپزشکان به طور معمول براى پيشگيرى يا از بين بردن انگل‌هاى روده‌اى استفاده مى‌کنند، از کرم قلب پيشگيرى نمی‌کنند. بنابراين حتماً از دامپزشک خود بخواهيد که بر اساس شيوع بيمارى کرم قلب در منطقه شما، در صورت نياز، براى پيشگيرى از کرم قلب نيز داروى مناسب در اختيار شما قرار دهد.

 

منبع: دکتر آرزو ایزدی

دیگر مطالب مجله :