علت سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی

علت سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی

علت سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی، به دلیل تاثیر مستقیم رنگ برگ‌ها بر طراوت و زیبایی گلدان‌ها، بسیار مهم و قابل بررسی است. حتما شما هم با سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی و تغییر رنگ نوک برگ‌های گلدان مواجه شدید. 

اولین سوالی که به ذهن شما می‌رسد، این است علت سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی چیست؟ یا علی رغم نگهداری صحیح از گلدان، چرا نوک برگ گیاه من سوخته و تغییر رنگ داده است؟

بنابراین یافتن علت سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی، مثل علت سوختگی نوک برگ پتوس، حسن یوسف و یا گلدان‌های دیگر شما ممکن است نیاز همین لحظه شما باشد. رعایت موارد محیطی برای نگهداری گیاهان آپارتمانی مثل کاکتوس و دیگر گلدان‌های آپارتمانی امر مهم و توصیه شده‌ای است.

با "مجله خدمت از ما" همراه شوید. 

 

تقریبا همه ما علاقمند به داشتن گل و گیاه در فضای خانه چه بصورت گلخانه‌ای و به چه صورت گلدانی هستیم. این موجودات زنده و زیبا در کنار شادابی و نشاطی که به فضای زندگی ما می‌بخشند؛ گاهی ممکن است مریض و پژمرده شوند و در این میان، سوختگی لبه برگ گیاه شایع ترین نوع آسیب به گیاهان اپارتمانی است. 

در صورتی که علت سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی، به موقع بررسی نشود، می‌تواند منجر به از بین رفتن ریشه گیاه شود. گاهی برای شما هم سوال پیش آمده است که علت سوختن نوک برگ گیاه پتوس، علت سوختن نوک برگ گیاه حسن یوسف و ... در این متن به اشتراک گذاشته شده است. برای داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه تا انتهای متن با ما همراه باشید.

 


بهترین متخصصین نقاشی ساختمان، نقاشی ساختمان تهران را در "خدمت از ما" پیدا کنید.


 

علت سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی

 

اگر کمی بررسی کنیم متوجه می‌شویم عمده گیاهان آپارتمانی که این مشکل را دارند؛ گل‌های حسن یوسف، گیاه گندمی، پتوس و اسپاتی فیلوم. از آنجایی که دلیل این عارضه در هر گیاهی می‌تواند متفاوت باشد. در این متن به بررسی علت زرد شدن و سوختگی نوک برگ پتوس، علت سوختن نوک برگ گیاه حسن یوسف، علت سوختگی نوک برگ گیاه گندمی، سوختگی لبه برگ، علت سوختگی نوک برگ اسپاتی فیلوم و حتی علت سوختگی نوک برگ درختان میوه اشاره کردیم.

 

[مطلب پیشنهادی: همه چیز در مورد گلهای آپارتمانی]

 

5 دلیل اصلی علت سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی 

سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی مختص به یک تیره گیاهی خاص نیست، اما به دو دلیل عمده بستگی مستقیم دارد؛ نوع گیاه شما و نحوه نگهداری از آن. ابتدا به بررسی 5 دلیل اصلی سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی می‌پردازیم و سپس وضعیت چندین گیاه آپارتمانی را نیز بررسی می‌نماییم. در این قسمت نکاتی در خصوص  دلایل اصلی سوختن برگ گیاهان را بیان می‌کنیم.

 

بهترین متخصصین اسباب کشی و اسباب کشی تهران را در "خدمت از ما" پیدا کنید.

 

1. آب ناکافی

با دیدن علائم سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی اولین عاملی که به ذهن ما می‌رسد کم آبی است و سعی می‌کنیم، با آبیاری مشکل سوختگی را برطرف نماییم. اما این کار بیشتر مواقع اشتباه است. اول به ساقه و یا قسمت های ابتدایی گیاه نگاه کنید. اگر سوختگی در این قسمت‌ها دیده شد، ریشه گیاه در حال خشک شدن و ایراد از آب دهی است. کم یا بیشتر از حد تعادل آب دادن به گیاه عامل اصلی آن است، پس باید میزان آب تنظیم گردد.

 

تاثیر آب کافی در سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی

 

2. رطوبت پایین

رطوبت کافی از عوامل تاثیر گذار درعلت سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی، مخصوصا گیاهان استوایی که عادت به رشد در محیط مرطوب دارند، است. در فصل زمستان که گیاهان در خانه نگهداری می‌شوند، برای تنظیم رطوبت باید آنها را از سیستم‌های گرمایشی دور نگه داشته و در صورت امکان مقداری سنگریزه روی خاک آنها ریخته و مدام سنگ ریزه‌ها را مرطوب کنید تا رطوبت کافی به گیاه برسد.

 

تاثیر رطوبت پایین در سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی

 

3. آبیاری نامنظم یا آب آلوده

سوختگی در برگ‌ها می‌تواند به طور پراکنده از کناره برگ، نوک برگ یا خود برگ شروع شود. گاهی منظم و صحیح نبودن روش آبیاری دلیل اصلی این عامل است. اما آلوده بودن آب هم می‌تواند، تاثیر گذار باشد.

 

تاثیرآبیاری نامنظم در سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی

 

4. کود دهی زیاد

زمانی که برگ های گیاه از کناره شروع به سوختن می‌کنند، عامل بوجود آورنده ممکن است کود دهی زیاد باشد. کود دهی بیشتر از حالت تعارف باعث بلوکه شدن ریشه گیاه و عدم دریافت آب کافی می‌شود. در فصل زمستان گیاه کمتر به کود دهی نیاز دارد، در صورتی که روی سطح خاک تکه تکه شده باشد، یعنی ریشه گیاه شما دچار خفگی شده است.

 

تاثیر کود دهی در سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی

 

5. آفات و بیماری ها

آخرین و تاثیرگذار ترین عامل، آفات و بیماری‌ها هستند. آفات تا زمانی که با چشم غیر مسلح قابل رویت اند کنترل شونده هستند، اما گاهی این آفات در قالب قارچ‌ها به ریشه گیاه حمله کرده و گیاه را دچار زردی می‌کند. در خصوص مواجه با این مشکل ساقه های مریض را از گیاه جدا نموده و سم مناسب گیاه را تهیه و سمپاشی کنید.

 

تاثیر آفات و بیماری ها در سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی

 

دلایل سوختگی نوک برگ چند گیاه آپارتمانی بعنوان نمونه

در ادامه متن به معرفی و روش‌های بهبود گیاهان آپارتمانی که بیشتر با مشکل سوختگی برگ مواجه‌اند، پرداخته شده است؛ و علت سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی مثل  علت سوختگی نوک برگ پتوس، سوختن نوک برگ گیاه حسن یوسف و ... بررسی شده است.

 

علت سوختگی نوک برگ پتوس 

علت سوختگی نوک برگ پتوس به دلیل نور زیاد و مستقیم است، گیاه پتوس به نسبت رنگ برگ‌ها به نور نیاز دارد، باید در صورت کم رنگ بودن به محیط پر نور و برعکس منتقل شود. از دلایل زرد شدن این گیاه هم می‌توان به آبیاری بیش از حد یا کمبود آب اشاره نمود.

 

زرد شدن و سوختن گیاه پتوس

 

علت سوختن نوک برگ گیاه حسن یوسف 

تابش نور خورشید به طور مستقیم و غبارپاشی گیاه (اسپری آب، به گیاه از فاصله 30-40 سانتی متری) در مقابل نور خورشید از عوامل سوختن نوک برگ گل حسن یوسف است.

 

سوختن نوک برگ گیاه حسن یوسف

 

علت سوختن گیاه گندمی 

این گیاه به دلیل داشتن عناصر فلوئور و بور در برگ های خود بسیار آسیب پذیر است، بنابراین باید از خاک مناسب برای پرورش آن استفاده شود و از مواد براق کننده روی این گیاه استفاده نشود و تنها با پارچه خیس تمیز شود.

 

سوختن نوک برگ گیاه گندمی

 

علت سوختگی نوک برگ اسپاتی فیلوم

کمبود رطوبت عامل اصلی سوختگی گیاه فیلوم است. زیرا این گل برای رشد نیاز به رطوبت بالای هوا دارد، استفاده ازآب سنگین (آب با املاح زیاد) از دیگر عوامل این مشکل است. اگر لکه های قهوه ای مربوط به سوختگی در ساقه گیاه دیده شود دلیل آن کود دهی زیاد است.

 

سوختن نوک برگ اسپاتی فیلوم

 

علت سوختگی نوک برگ درختان میوه 

علت سوختگی برگ درختان میوه کمبود عناصر مورد نیاز جهت رشد درختان است، که عمده عناصری که کمبود آن‌ها در بوجود آمدن این عارضه در گیاه نقش دارند: پتاسیم و نیتروژن است.

 

سوختن نوک برگ درختان میوه

 

تا به اینجا، به بررسی علت سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی و حتی درختان میوه پرداختیم، اما مشکلات گیاهان به سوختگی نوک برگ منتهی نمی‌شود، جمع شدن برگ گیاهان از مواردی شایعی است که در گیاهان آپارتمانی بیشتر دیده می‌شود. بنابراین به طور مختصر علت این مشکل را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

 

علت جمع شدن برگ گیاهان

دلیل اصلی پیچیدگی و جمع شدن برگ گیاهان آبیاری بیش از حد و پایین بودن، درجه حرارت محیط است.عامل سوختگی نوک برگ گیاه و جمع شدن برگ ممکن است، در هر گیاهی متفاوت باشد. اما عمده موارد تاثیرگذار در تمامی آنها، خشکی بیش از حد محیط، عدم رعایت تعادل در آبیاری گیاه، زیاد یا کم بودن نور و حرارت، آبیاری زیر نور مستقیم آفتاب، که متناسب با نوع گیاه میزان هر دلیل بیشتر یا کمتر است.

 

جمع شدن برگ گیاهان

 

در نهایت فراموش نکنیم‌ که گیاهان موجودات زنده و نیاز به رسیدگی هستند، بنابراین غفلت از این موجودات زنده در هر کدام از موارد زیست محیطی، منجر به مریضی، پژمردگی و در نهایت از بین رفتن، این موجودات زنده می‌شود.