روش نگهداری و پرورش گیاه آلوورا در منزل

روش نگهداری و پرورش گیاه آلوورا در منزل

روش نگهداری و پرورش گیاه آلوورا در منزل از پر بازدید ترین آموزش های نگهداری گیاهان در آپارتمان می‌باشد، گیاه آلوورا از گیاهان بسیار محبوب آپارتمانی است؛ که علاوه بر زیبایی وجذابیت ظاهری اش از خواص درمانی و دارویی نیز برخوردار است. ویژگی های چشمگیر این گیاه باعث شده تا افراد به دنبال روش نگهداری و پرورش گیاه آلوورا در منزل باشند، تا بتوانند علاوه بر زیبایی محیط زندگی از خواص مفید این گیاه بهرمند شوند. در این مطلب برای آموزش روش نگهداری و پرورش گیاه آلوورا در منزل مواردی به صورت زیر به اشتراک گذاشته می شود:

 

استفاده از ژل آلوورا برای پوست و زیبایی و تولید لوازم بهداشتی در صنعت کاربرد قابل توجهی دارد.بنابراین همواره روش های زیادی در قالب پرورش این گیاه در منزل ارائه می گردد.و افراد زیادی به دنبال روش نگهداری و پرورش گیاه آوورا در منزل هستند.

 

آشنایی با گیاه آلوورا

اولین گام در نگهداری و پرورش هر گیاهی آشنایی کامل با جنس و گونه این گیاه و نحوه رشد و محیط نگهداری آن می باشد،گیاه آلوورا مثل کاکتوس ها یک گیاه  آبداراست، و متناسب با ویژگی بارز گیاهان آب دار نیاز به آبیاری کمتری دارد و در محیط های کم آب رشد می کند، فاقد ساقه است و برگ هایش تا 90 سانتی متری امکان رشد دارد البته در باغچه، آلووراهای گلدانی این میزان رشد ندارند.

 

آشنایی با گیاه آلوئه ورا

 

کاشت آلوئه ورا در باغچه و گلدان 

روش نگهداری و پرورش گیاه آلوورا در منزل از زمان کاشت این گیاه در گلدان را در برمی‌گیرد؛ برای کاشت گیاه آلوورا پیشنهاد ما استفاده از خاک گلدان کاکتوس، خاک های پودری و یا ماسه و شن استفاده کرده و گیاه را در گلدان حفره دار بگذارید زیرا آلوورا تحمل آب را به مدت طولانی ندارد و نباید آب در گلدان باقی بماند؛ چون ریشه گیاه به مرور زمان آسیب دیده و گیاه از بین می رود.برای کاشت آلوئهرا در باغچه خوب است بدانید، این گیاه نیاز به آبیاری زیادی ندارد و در دمای زیر صفر درجه دوام می آورد،اما آفتاب بعدازظهر باعث آسیب به این گیاه می‌شود؛ ترجیحا در قسمتی از باغچه کاشته شود که نور مستقیم بر آن نتابد.

 

کاشت آلوئه ورا در باغچه و گلدان 

 

پرورش آلوورا در گلخانه و تکثیر آلوئه ورا

روش های نگهداری و پرورش گیاه آلوورا به شرح ذیل می‌باشد:

 

پرورش آلوورا در گلخانه و تکثیر آلوئه ورا

 

چه زمانی به آلوورا آب بدهیم؟

گیاه آلوورا یک گیاه آبدار (قابلیت نگهداری آب در برگ ها به مدت طولانی) است. نیاز به آبیاری مداوم ندارد، بهترین زمان آبیاری گیاه، زمانی است که خاک آن کاملا خشک شده باشد؛ این زمان می‌تواند حتی چند هفته یکبار باشد.این گیاه در زمستان به آبیاری کمتری نیاز دارد. میزان آب دهی به این گیاه تا حدی که خاک گلدان مرطوب باشد کافی است.بنابراین بعد از آبیاری مطمئن شوید آب از گلدان خارج شده باشد.

 

آلوورا به چه میزان نور برای رشد نیاز دارد؟

گیاه آلوورا برای رشد نیاز به نور مناسب دارد که به طور غیر مستقیم و مایل به آن بتابد، نور کم و نور زیاد در هر دو حالت برای گیاه مضر می‌باشد، و موجب زرد شدن گیاه در طولانی مدت می‌شود. بهتر است جایی در منزل و گلخانه قرار گیرد، تا نور خورشید بطور غیر مستقیم به آن بتابد. و هر دو هفته یک بار گلدان چرخانده شود تا نور به تمامی برگ ها برسد. دمای مناسب برای نگهداری گیاه 15 درجه می باشد بنابراین نباید در محیطی که دمای پایین دارد نگهداری شود.

 

آلوورا نیاز به کوددهی دارد؟

عموما این گیاه نیاز به کوددهی ندارد، اما در صورت مشاهده ضعف و بی حالی در گیاه؛ خاک گلدان را مقداری کوددهی کنید، بهترین زمان این کار فصل بهار می‌باشد، بهتر است از کود محول فسفر دار استفاده شود.

 

چه زمانی گلدان آلورا را تعویض کنیم؟

یکی از مواردی که در روش نگهداری و پرورش آلوورا در منزل زیاد پیگیری می شود، زمان تعویض گلدان این گیاه است. درسته گیاه آلوورا روی خاک رشد می کند؛ اما برای رشد ریشه خود نیاز به فضای زیادی در خاک دارد. بنابراین، اگر برگ گیاه شما سه سانتی متر رشد کرد نیاز است گلدان به شش برابر تغییر دهید، البته در محیط آپارتمانی خیلی رشد نمی کند و اوصولا تا پنج سال می تواند در یک گلدان نگهداری شود.

 

تکثیر گیاه آلوئه ورا به چه صورت است؟

بهار و پاییز بهترین زمان کاشت آن و پیوند یا قلمه زدن از ریشه بهترین روش‌های تکثیر آن است.

 

تکثیر آلوئه ورا

 

روش نگهداری از گیاه آلوورا در یخچال و فریزر

این روش به استفاده از خواص دارویی و زیبایی آلوورا بر می‌گردد، می توانید برگ این گیاه را به قسمت های مختلف تقسیم کرده و در یخچال نگداری کنید یا ژل موجود در این برگ را تخلیه و در ظرفی جداگانه بگذارید، برای نگهداری آوئه ورا در فریزر پیشنهاد می‌شود، برگ گیاه را به صورت مکعبی برش داده و کناره آن را با چاقو جداکنید و با قرار دادن در یک زیپ کیپ آن را منجمد کنید.ژل آلوئه ورای منجمد شده تا شش ماه دوام دارد.

 

روش نگهداری از گیاه آلوورا در یخچال و فریزر

 

علت پژمرده شدن آلوئه ورا

نداشتن نور کافی ، آبیاری بیش از حد و ماندن آب در گلدان یا اطراف ریشه گیاه آلوورا، دمای نامناسب محل نگهداری و تکثیر نادرست گیاه منجر به پژمرده شدن گیاه آلوئه ورا می‌شود.

 

علت پژمرده شدن آلوئه ورا

 

چرا نگهداری از گیاه آلوئه ورا مهم است؟

گیاه آلوورا را می‌توان در دسته گیاهان زیبا و مفید دانست، خاصیت دارویی این گیاه در کنار طراورتی که به دلیل رنگ . ظاهر زیبا به محیط می بخشد، باعث شده بین علاقمندان به گل و گیاه طرفداران زیادی پیدا کند.نگهداری از این گیاه اگر چه مشکل به نظر می‌آید اما با راعایت تنها چند قاعده کوچک بیان شده، می توانید تا سال ها گیاه آلوورا را در محیط منزل خود نگهداری کنید و از خاصیت درمانی ژل موجود در برگ‌هایش استفاده کنید.