علائم شستشوی لباس چه معنایی دارند؟

علائم شستشوی لباس چه معنایی دارند؟

دانستن معنای علائم شستشوی لباس زمانی مهم می‌شود که بخواهید لباسی ظریف یا خاص را بشویید. یک لباس زیبا و گران‌قیمت خریده‌ایم، آن را پوشیده‌ایم و اکنون زمان شستشوی آن است. همه ما در چنین زمانی دچار تردید می‌شویم. زیرا نگران هستیم با شستشوی نادرست به لباس‌مان و بافت آن آسیب بزنیم. اگر لباس را به خشکشویی نبرید و خودتان بخواهید دست به کار شوید، ابتدا شناسنامه لباس و علائم بین المللی شستشوی پوشاک را بررسی می‌کنید. اما معنای علائم شستشوی لباس و انواع و اقسام آن چیست؟ تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا کاملا متوجه شوید علائم شستشوی لباس چه معنایی دارند؟

 

آشنایی با معنای علائم شستشوی لباس، علائم هشدار دهنده روی مارک لباس و اطلاع از آنها به شما کمک می­‌کند تا بدون آسیب زدن به لباس‌ها آنها را بشویید. این علائم معمولا به چند دسته تقسیم می‌شوند:

 1. علائم شستشو با ماشین لباسشویی
 2. علائم نحوه استفاده از سفید کننده
 3. علائم نحوه خشک کردن
 4. علائم نحوه اتو کردن
 5. علائم خشکشویی لباس

 

معنای علائم هشدار دهنده روی مارک لباس چیست؟

در ادامه نشانه‌های شناسنامه لباس را بررسی می‌کنیم تا ببینیم هر یک از علائم شستشوی لباس چه معنایی دارند؟

 

1. علائم شستشو با ماشین لباسشویی

در ابتدای بررسی علائم هشدار دهنده روی مارک لباس یا همان شناسنامه لباس، به علائم شستشو با ماشین لباسشویی (شستشو با آب) می‌پردازیم. در میان علائم هشدار دهنده روی مارک لباس، علامت شستشو با ماشین لباسشویی و آب با یک سطل آب و سایر علائم درون یا اطراف آن نشان داده می‌شوند.

 

علامت p روی لباس

 

وجود نقاط درون سطل آب

نقطه‌ها نقش مهمی در تعیین معنای علائم شستشوی لباس دارند. وجود 1 نقطه در سطل آب روی شناسنامه لباس بدان معناست که باید لباس‌تان را با آب نسبتا سرد و دمای ۳۰ درجه بشویید. اگر ماشین لباس‌شویی شما درجه آب را نشان نمی‌‌دهد، تنظیمات آن را روی آب سرد بگذارید. اگر 2 نقطه درون سطل آب وجود دارد یعنی آبی که برای شستشو استفاده می‌کنید باید ولرم بوده و حدود 40 درجه باشد. 3 نقطه به معنای استفاده از آب داغ (50 درجه سانتی‌گراد) است و الی آخر. تعداد این نقطه‌ها در علامت شستشو با ماشین لباسشویی به عدد 6 هم می‌تواند برسد. البته دما گاهی با عدد هم نمایش داده می‌شود.

 

وجود خط زیر سطل آب

تا اینجا مهمترین عامل هنگام شستشوی لباس با آب را بررسی کردیم: دمای آب. اما خط‌های زیر سطل آب در میان علائم شستشوی لباس چه معنایی دارند؟

اگر خطی وجود نداشته باشد، دست شما برای شستشوی ماشینی لباس کاملا باز است. اما هرچه تعداد این خط‌ها بیشتر باشد، یعنی شستشوی لباس باید آهسته‌تر و با دور کند ماشین لباسشویی انجام شود.

 

سایر نشانه‌ها

معانی مختلف علامت شستشو با ماشین لباسشویی را کاملا بررسی کردیم، اکنون حالت‌های دیگر معنای علائم شستشوی لباس در شستشو با آب را بررسی می‌کنیم:

 • اگر روی شناسنامه لباس یک دست در سطل آب می‌بینید، به معنای آن است که شستشو با ماشین لباسشویی مجاز نیست و شستشو به صورت دستی باید انجام شود.
 • وجود یک ضربدر روی سطل آب به معنای مجاز نبودن شستشوی لباس با آب است. در چنین حالتی باید لباس را خشک‌شویی کرد (با توجه به علائم خشکشویی لباس) و با استفاده از مواد شیمیایی مخصوص شست.

 

2. علائم نحوه استفاده از سفید کننده

چاره کار برخی لکه‌ها تنها استفاده از سفید کننده است. به‌همین دلیل اطلاع از نحوه استفاده از مواد سفید کننده هنگام شستشوی لباس بسیار مهم است. علایم بین المللی شستشوی پوشاک مربوط به نحوه استفاده از سفید کننده با یک مثلت و سایر نشانه‌ها نشان داده می‌شود. اما معنای علائم شستشوی لباس در این حالت چیست؟

 

علائم هشدار دهنده روی مارک لباس

 

 • مثلت خالی روی شناسنامه لباس یعنی استفاده از سفید کننده مجاز بوده و شما به اندازه کافی می‌توانید از آن استفاده کنید.
 • اگر دو خط درون مثلث دیدید، یعنی استفاده از سفید کننده بدون کلر مجاز است.
 • و در نهایت، وجود یک ضربدر روی مثلث به معنی آن است که نباید از سفید کننده استفاده کنید.

 

3. علائم نحوه خشک کردن

مراحل شستشو و علامت شستشو با ماشین لباسشویی روی شناسنامه لباس را بررسی کردیم، اما نحوه خشک کردن لباس چگونه است؟ چگونه آن را تشخیص بدهیم و در این حالت علائم شستشوی لباس چه معنایی دارند؟

علائم و نشانه‌های مربوط به خشک کردن در علائم هشدار دهنده روی مارک لباس به صورت یک مربع و یک دایره درون آن نشان داده می‌شود. سایر نشانه‌ها درون و اطراف آن معنای علائم شستشوی لباس را کامل کرده و سایر شرایط را مشخص می‌کند.

 

علائم بین المللی شستشوی پوشاک

 

وجود نقطه درون دایره

مشخصا نقطه‌ها نقش مهمی را در تعیین معنای معنای علائم شستشوی لباس و مشخص کردن اینکه علائم هشدار دهنده روی مارک لباس دقیقا چه معنایی دارند، ایفا می‌کنند. 1 نقطه یعنی خشک کن را روی درجه متوسط تنظیم کنید. 2 نقطه یعنی خشک کن را روی درجه متوسط، و 3 نقطه یعنی خشک کن را روی درجه سریع (زیاد) تنظیم کنید.

 

وجود خط(ها) زیر مربع

تعداد این خط‌ها در علائم هشدار دهنده روی مارک لباس می‌تواند به عدد 3 برسد. هرچه تعداد این خط‌ها بیشتر باشد، یعنی هنگام استفاده از خشک‌کن باید آن را روی درجه کندتری تنظیم کنید (مانند لباس های ظریف).

 

سایر نشانه‌ها

 • ضربدر روی خشک کن در علائم هشدار دهنده روی مارک لباس یعنی استفاده از خشک کن برای خشک کردن لباس مجاز نیست.
 • اگر دایره درون مربع تو پر باشد، یعنی نباید از حرارت برای خشک کردن لباس استفاده کرد.
 • اگر علامتی مانند پاکت نامه دیدید، یعنی می‌‌توانید لباس را روی بند خشک‌ کنید. به طورر کلی مربع بدون دایره در آن نشان‌دهنده خشک کردن لباس در هوای آزاد است.
 • اگر 3 خط درون مربع (عمودی) دیدید، یعنی باید صبر کنید تا آب لباس بچکد.
 • مربع با دو خط مورب و موازی به معنای آن است که لباس باید در سایه خشک شود.
 • مربع با یک خط افقی در وسط آن یعنی باید لباس را روی سطحی پهن کنید تا خشک شود.
 • گاهی هم ممکن است علامت یک لباس چلانده شده را در میان علائم هشدار دهنده روی مارک لباس مشاهده کنید. اگر ضربدری روی این نشانه ندیدید، چلاندن لباس مانعی ندارد.

 

4. علائم نحوه اتو کردن

اگر شما هم تا به حال از خود پرسیده باشید علائم شستشوی لباس چه معنایی دارند و آنها را بررسی کرده باشید، مطمئنا علامت اتو را به‌سادگی در شناسنامه لباس تشخیص داده‌اید. دستورالعمل‌های اتو کردن در علائم هشدار دهنده روی مارک لباس با یک اتو و یک سری نشانه‌های دیگر مشخص می‌شود. در ادامه توضیح‌های روش اتو کردن را در میان معنای علائم شستشوی لباس خواهید دید.

 

معنای علائم شستشوی لباس

 

وجود نقاط درون اتو

این نقطه‌ها مانند همان نقطه‌هایی هستند که در قسمت شستشو در معنای علائم شستشوی لباس دیدید. این نقطه‌ها نشان‌دهنده دمای مناسب برای اتو کشیدن لباس هستند. وجود 1 نقطه روی اتو در شناسنامه لباس یعنی باید لباس را با درجه کم اتو کنید. 2 نقطه به معنی استفاده از درجه متوسط اتو و 3 نقطه به معنی اتو کردن لباس با درجه زیاد است. اگر هم هیچ نقطه‌ای در اتو نبود، یعنی می‌توانید از هر دمایی برای اتوی لباس استفاده کنید.

 

سایر نشانه‌ها

 • وجود یک ضربدر روی اتو به معنی مجاز نبودن استفاده از اتو برای لباس مورد نظر است.
 • اگر خط‌هایی زیر اتو دیدید، بدانید که این خط‌ها بخار را نشان می‌دهند. اگر ضربدری روی این خط‌ها دیدید، یعنی نباید لباس را با بخار اتو بکشید.

 

5. علائم خشکشویی لباس

در این قسمت به معنای علائم شستشوی لباس برای خشکشویی می‌پردازیم. در علائم بین المللی شستشوی پوشاک، یک دایره تو خالی نشان‌دهنده خشکشویی بوده و سایر نشانه‌ها اطراف یا درون آن معنای علائم خشکشویی لباس را در حالت‌های مختلف نشان می‌دهد.

 

علائم خشکشویی لباس

 

وجود حرف درون دایره

احتمالا حروفی را درون این دایره‌ها در شناسنامه لباس‌ها دیده‌اید (مثلا علامت p روی لباس)، اما این کاراکترها و علائم شستشوی لباس چه معنایی دارند؟ این حرف‌ها ماده پاک کننده مناسب را مشخص می‌کند که در ادامه آنها را معرفی می‌کنیم:

 • اگر هیچ کاراکتر و حرفی در علائم خشکشویی لباس درون دایره نباشد یا حرف A درون دایره باشد، یعنی شما می‌توانید از هر ماده‌ای برای خشک شویی لباس استفاده کنید.
 • علامت p روی لباس مجاز بودن در استفاده از یکی از معمول‌ترین و رایج‌ترین ماده‌های خشکشویی است (از خانواده perchloroethylene).
 • علامت F روی لباس درون دایره در معنای علائم شستشوی لباس به معنی تنها استفاده از مواد بر پایه نفت است. این حرف در واقع نماینده flammable به معنای قابل اشتعال است.

 

سایر نشانه‌ها

 • ضربدر روی دایره به معنی مجاز نبودن شستشوی لباس به روش خشک شویی است.
 • اگر در علائم خشکشویی لباس خارج از دایره (بالا سمت راست) یه خط مورب می‌بینید، یعنی نباید از بخار در فرآیند خشکشویی استفاده کنید.
 • اگر این خط مورب در قسمت پایین سمت راست بود، یعنی خشکشویی باید با دمای پایین انجام شود.
 • وجود این خط در قسمت بالا سمت چپ یعنی لباس پیش از خشکشویی باید رطوبت کمی داشته باشد.
 • اگر خط مذکور در علائم خشکشویی لباس در قسمت پایین سمت چپ بود، یعنی مدت زمان خشکشویی لباس نباید زیاد باشد.

 

از اینکه تا انتهای مقاله بررسی معنای علائم هشدار دهنده روی مارک لباس با ما همراه بودبد، سپاسگذاریم. امیدواریم این مطلب به شما در آشنایی کامل با معنای علائم شستشوی لباس کمک کرده باشد تا دیگر هنگام شستشوی لباس‌های ظریف، گران‌قیمت و مورد علاقه خود نگرانی‌ای نداشته باشید.