کاشت و نگهداری گل رز در گلدان

کاشت و نگهداری گل رز در گلدان

کاشت و نگهداری گل رز در گلدان به طرفداران این گل این امکان را می‌دهد، که با هر شرایطی این گل معروف را در محیط زندگی خود داشته باشند. کاشت و نگهداری گل رز در گلدان مثل هر گیاه و گل دیگری نیازمند رعایت یک سری موارد برای رشد و شادابی مداوم می باشد. برای آشنایی با نحوه کاشت و نگهداری گل رز در گلدان و گونه هایی از این گل که امکان کاشت در گلدان را دارد؛ در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید.

 

گل رز بیشتر در باغچه و باغات کاشته میشود، اما به تازگی قابلیت کاشت و نگهداری گل رز در گلدان در بیشتر گونه های این گل ایجاد شده است.

 

کاشت و نگهداری گل رز در گلدان

 

نکات مهم در کاشت و نگهداری گل رز در گلدان

گل رز دارای گونه‌های بسیار زیادی می‌باشد؛ این گل از نظر فرم، رنگ، زیبایی و عطر جزو بهترین و زیباترین گل‌های دنیا است، که اصولا به صورت بوته ای کشت و جزو گروه این گیاهان دسته بندی می‌شود. با پیشرفت باغبانی و پرورش گیاه به صورت مدرن امکان کاشت و نگهداری گل رز در گلدان فراهم گردید. نحوه قلمه گیری صحیح این گل بسیار مهم است. علاوه بر اینکه باید اصولی باشد، تقریبا دو ماه طول می کشد، تا قلمه‌های این گیاه ریشه بزند. اما نحوه کاشت و نگهداری گل رز در گلدان فقط وابسته به قلمه گیری نیست، بلکه نیازمند نگهداری و ایجاد شرایط محیطی مناسب است. عناصر تاثیرگذار در رشد گل رز در گلدان به صورت زیر است.

 

نکات مهم در کاشت و نگهداری گل رز در گلدان

 

1. نورکافی و دمای مناسب

گل رز بسیار به نور علاقه مند است، و جزو گیاهان نور پسند به شمار می‌آید. بنابراین باید در یک محیط کاملا آفتابگیر نگهداری شود. دما هم موردی است که تنظیم آن در رشد بهتر گل رز تاثیر دارد. دمای مفید برای این گل بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد است.

 

نورکافی و دمای مناسب

 

2. آبیاری به موقع و درست

گل رز برای رشد به رطوبت و آبیاری کافی نیاز دارد، اما بهتر است آبیاری این گیاه بیشتر در اول صبح و به صورت عمیق صورت گیرد. و خاک گلدان به طور کامل از آب سیراب گردد.

 

آبیاری به موقع و درست

 

3. خاک

گل رز برای رشد به خاک حاصلخیز، خیلی عمیق و با زهکشی مناسب نیاز دارد. می توانید با اضافه نمودن مواد آلی روی خاک حاصلخیزی آن را افزایش دهید، علاوه بر این خاک ترکیب شده با خاک باغچه و ماسه شسته شده و کود حیوانی بهترین نوع خاک برای رشد گل رز است.

 

خاک مناسب برای گلدان گل رز

 

گونه هایی از گل رز که امکان کاشت در گلدان را دارند.

امکان کاشت و نگهداری گل رز در گلدان برای گونه های مختلف گل رز وجود دارد، تنوع بالا در رنگ ها و نوع های مختلف گل رز یکی دیگر از دلایل معروف شدن این گل می‌باشد. در این قسمت بعنوان نمونه شرایط نگهداری دو نوع از این گونه ها بیان شده است.

 


بهترین متخصصین نقاشی ساختمان و نقاشی ساختمان تهران را در "خدمت از ما" پیدا کنید.


 

پرورش گل رز هلندی در گلدان 

پرورش گل رز هلندی در گلدان مستلزم رعایت کامل فضای گلخانه ای و تمامی موارد ذکر شده برای رشد گل رز در گلدان می باشد. نکات موثر در رشد و تکثیر رز هلندی موثر به صورت زیر است:

  • خاک های شنی، رسی و لومی خاک مناسب رشد این گیاه و خاک آهکی بدترین نوع خاک برای این گیاه می باشد. 
  • PH مناسب این گل 5/6 می‌باشد، ولی با PH 5/5 و 5/7 هم سازگار است. و EC مناسب کمتر از 1/8 می‌باشد.
  •  آبیاری و رطوبت؛ گل رز هلندی برای رشد نیاز به رطوبت بالا حدودا 50 درجه دارد.
  • دمای مناسب برای این گیاه به طور میانگین 16 درجه سانتیگراد می‌باشد.
  • این گیاه به نور بسیار زیادی برای رشد نیاز دارد.

 

پرورش گل رز هلندی در گلدان

 

 روش نگهداری گل رز رونده در گلدان

نوع دیگری از مدل های کاشت و نگهداری گل رز در گلدان، پرورش گل رز رونده می‌باشد. به منظور کاشت و پرورش گل های رز بالا رونده، منطقه ای آفتابی را انتخاب نمایید. این نوع گل ها در زمان رشد خود به حداقل شش ساعت نور مسقیم خورشید در روز نیاز دارند. مورد دیگر در کاشت این گل در نظر گرفتن جایی است که گل رز روند می خواهد در آینده به آن متصل شود. بنابراین مکان مناسب برای نگهداری این گلدان در آپارتمان، تراس می باشد. استفاده از نمک منیزیم در کاشت گل رز رونده بسیار تاثیرگذار است، نمک منیزم عامل تولید سبزینه و موجب جذب بیشتر نیترژن است.استفاده از نمک منیزیم برای گل رز هم به همین اندازه موثر است.

 

 روش نگهداری گل رز رونده در گلدان

 

چند روش برای تازه نگهداشتن گل رز

یکی از دغدغه‌های ما برای نگهداری گل رز زمانی است، که این گل را به صورت شاخه از گل فروشی‌ها خریداری می‌کنیم، نگهداری شادابی مداوم این گل برای ما اهمیت دارد، اما این گل‌های زیبا متاسفانه زود پژمرده می‌شوند. در این قسمت چند راهکار برای نگهداری گل رز برای مدت طولانی پیشنهاد می‌شود.

 


حدود قیمت نصب کاشی و قیمت نصب سرامیک را مشاهده کنید.


 

نگهداری گل رز در آب

به محض دریافت یا خرید شاخه گل رز آن را در یک لیوان یا بطری آب یخ قرار دهید، وقتی به خانه رسیدید ساقه گلها را زیر آب و بصورت مورب برش دهید. این کار به دوام بیشتر ساقه ها کمک می کند. در نظر داشته باشید قیچی و چاقویی که از آن برای بریدن ساقه گل ها استفاده می‌کنید، تمیز باشد. برای بهتر ماندن گل در گلدان سعی کنید، ساقه را به طور کامل از برگ پاک کنید. ماندن برگ در آب منجر به پوسیدگی و تولید باکتری در آب می شود. داخل گلدانی که گلهای رز را قرار می‌دهید، کاملا بشویید و ۳/۴ آن را با آب خنک و تمیز پر کنید. گل های رز باید از کف گلدان باندازه چند سانتی متر بالاتر باشند. این کار باعث جذب بهتر آب توسط رز می‌شود.

 

نگهداری گل رز در آب

 

 روش کاشت گل رز با سیب زمینی

عجیب ترین روش تکثیر گل رز چیده شده، کاشت گل رز در گلدان است. اگر شما تمایل به نگهداری گل رز خود به مدت طولانی پس از چیده شدن دارید، به این روش کاشت و نگهداری گل رز در گلدان توجه نمایید. نحوه آماده سازی و تکثیر گل رز با سیب زمینی روش پیشنهادی ما به شماست که بصورت زیر می‌باشد.

1. با چاقو یک حفره در درون سیب زمینی ایجاد نمایید.

2. ساقه گل رز را درون این حفره قرار دهید.

3. یک مقدار خاک در گلدان بریزید، سپس سیب زمینی را درون خاک گلدان قرار داده و مجدد گلدان را پر از خاک کنید.

4. یک بطری را برش داده و در آن قرار دهید.

5. برای یک هفته داخل گلدان آب بریزید و از گیاه نگهداری کنید.

6. می‌بینید که گل رز از شاخه جدا شده شما الان غنچه تازه دارد.

این ترفند در نگهداری گل رز شما بسیار موثر و کارآمد است.

 

روش کاشت گل رز با سیب زمینی

 

نگهداری گل رز در زمستان

گل رز خود را با در نظر گرفتن شرایط محیطی و تغذیه ای برای ورد به زمستان و شروع خواب آماده کنید؛ بوته های گل رز قوی بوده می‌توانند، از خودشان در برابر سرما دفاع کنند. اما سرمای زمستان برای گلدان گل رز شما مضر است. در اواخر شهرویر ماه هرس گل رز را متوقف نمایید. بعد از اولین سرما، خاک اطراف بوته گل رز را کاملا آبیاری کنید. تمامی برگ های گیاه که ریزش پیدا کرده اند برای جلوگیری از بیماری و حشرات در زمان زمستان گذرانی حذف کنید. زدودن مالچ در فصل بهار را فراموش نکنید.

 

نگهداری گل رز در زمستان

 

اهمیت کاشت و نگهداری گل رز در گلدان

کاشت و نگهداری گل رز در گلدان علاوه بر استفاده در منازل آپارتمانی، امروزه به یک صنعت و کاربرد در پرورش گل و گیاه تبدیل شده است. کاشت گلدان های مخصوص نگهداری در خانه و روش های نگهداری گل های رز در شیشه، و یا آب به مدت طولانی؛ از سری مواردی است، که با استفاده از کاشت و نگهداری گل رز در گلدان بوجود آمده است.