پیوند درختان میوه و فواید آن

پیوند درختان میوه و فواید آن

کار پیوند درخت یا پیوند درختان میوه چگونه است؟

پیوند درختان میوه و انواع درختان تکنیکی در باغبانی است که در آن بافت گیاهان به هم پیوند زده می‌شوند تا بعد از آن با هم رشد کنند. موفقیت پیوند درختان میوه در این است که قسمت رگه دار دو گیاه به هم وصل شوند و با هم رشد کنند. حال اگر برای پیوند درختان میوه، پیوند گیاهان و ... نیاز به کمک یک باغبان حرفهای دارید روی مجموعه "خدمت از ما" حساب کنید.

فواید پیوند درختان میوه و انواع گیاهان

  • ثمردهی زودتر از موعد: با پیوند درخت به هم باعث ثمر دادن زودتر از معمول درخت می‌شویم و قبل از این که مرحله نوجوانی خود را طی کنند میوه می‌دهند. در بسیاری از درختان میوه‌ای، مرحله نوجوانی ممکن است 5 تا 9 سال طول بکشد ولی بعضی درختان مناطق استوایی نوجوانی می‌تواند تا 15 سال نیز طول بکشد. پیوند درختان میوه می‌تواند منجر به میوه دهی فقط در 2 سال شود.
  • پیوند هیبریدی (دورگه): جهت سرعت بخشی به فرآیند بلوغ گیاهان دو رگه میوه‌ای نیز پیوند انجام می‌شود. ممکن است میوه دهی گیاهان هیبریدی 10 سال یا بیشتر طول بکشد ولی با پیوند درختان میوه می‌توان زمان شکوفه دادن و میوه دهی را کاهش داد.
  • یکی دیگر از اهداف پیوند درختان میوه مستحکم کردن گیاهان ضعیف‌تر است. چون قلمه گیاهان ریشه ضعیفی دارند ولی ریشه گیاه دیگر توانایی مقاومت در برابر شرایط سخت را دارد، پیوند زدن دو گیاه باعث کمک به قلمه ضعیف‌تر می‌شود.
  • پیوند درخت مقاومت در برابر آفات و بیماری‌ها: در مناطقی که آفات یا بیماری‌ها در خاک وجود دارند و باعث جلوگیری از رشد و ثمردهی گیاهان می‌شوند، گیاهی که در برابر آفت و یا بیماری مقاوم است به گیاه غیر مقاوم پیوند زده می‌شود تا بتواند به مرحله ثمردهی برسد که در غیر این صورت احتمال ثمردهی آن بسیار کم است.

 

پیوند درختان میوه و فواید پیوند میوه ها

 

  • گرده افشانی: جهت برآورده کردن نیاز درختان به گرده نیز پیوند درختان میوه موثر است. درختان گرده افشان با گونه یکسان به طور پراکنده به درختان میوه پیوند زده می‌شوند تا در زمان شکوفه دهی نیاز به گرده برطرف شود.
  • پیوند درختان به حفظ یکپارچگی درختان کمک می‌کند: در صنعت کشاورزی جهت حفظ یکپارچگی مزه و شکل و خصوصیات میوه‌ها، پیوند درختان میوه انجام می‌شود تا تمام میوه‌ها خصوصیات مطلوب یکسانی داشته باشند. وقتی درختی را پیوند می‌زنیم می‌توانیم تا حد زیادی از ویژگی‌های آن اطمینان داشته باشیم مثلاً این که در چه زمانی شکوفه می‌دهد، در چه زمانی شروع به میوه دهی می‌کند، ویژگی‌های قابل پیش بینی مثل مقاومت به بیماری‌های خاص یا مقاومت در برابر سرما یا گرما را دارد و می‌توان انتظار داشت که میوه‌های آن اندازه و کیفیت مشخص و از نوع خاصی باشند. با پیوند زدن میتوان از این که محصول نهایی چه خواهد بود تا حد خیلی خوبی اطمینان حاصل کرد.
  • پیوند درختان میوه و به وجود آوردن گیاهان جدید: پیوند میوه ها و به رشد میوه با خصوصیات نو به کمک پیوند درختان میوه . برای مثال می توان دو گیاه سیب زمینی و گوجه را به هم پیوند زد تا سیب زمینی و گوجه در یک گیاه تولید شوند، یکی بر روی زمین و دیگری زیر زمین. همچنین می توان با پیوند درختان میوه به یکدیگر درختی داشت که چند نوع میوه مختلف از یک گونه بدهند. برای مثال درخت سیبی که چند نوع مختلف میوه سیب بدهد.

در صورت نیاز به خدمات مربوط به پیوند درخت به میوند درختان میوه می توانید به راحتی بدون نیاز به تماس تلفنی و ماندن در صف انتظار پاسخگویی درخواست خود را در سایت یا اپلیکیشن خدمت از ما ثبت نمایید. و در زمینه پیوند درختان از متخصصین "خدمت از ما" کمک بخواهید.