هرس درخت سیب

هرس درخت سیب از جمله مواردی است که برای رشد و باروری بهتر درخت سیب باید انجام شود. هرس درخت سیب باعث می شود که  شاخه های زاید و اضافی موجود در درختان حذف شده و درخت بیشتر و بهتر در معرض تابش نور آفتاب قرار گرفته و مواد بیشتری از خاک جذب کند و هم چنین در بهتر شدن طعم میوه اثر مطلوبی دارد.

 

عملیات هرساله هرس درخت سیب

 

سال اول هرس درخت سیب

اصول كلی در هرس درخت سيب در ایران اين است كه اگر شاخه جواني چند سال عمر كرده و بار داده باشد آن شاخه پير شده و بايد حذف گردد و بايد شاخه جوان ديگري جايگزين آن گردد. برای هرس درختان سیب ، نهال ها درسال اول باید بعد از کاشت با قیچی باغبانی تیز سر برداری شوند. قبل از برش مطمئن شوید در پایین محل برش حداقل چهار جوانه وجود داشته باشد وگرنه محل برش را بالای جوانه چهارم انتخاب نمائید.

 

سال دوم هرس درخت سیب

در سال دوم، زمان هرس در فصل خواب درخت (زمستان) می باشد. بخش های صورتی رنگ رشد سال قبل را نشان میدهند. این قسمتها نبایستی هرس شوند. شاخساره با رنگ سیاه را تا یک سوم آن (محل های علامت گذاشته) قطع نمایید. برش درست در بالای جوانه ای باشد که بطرف بیرون میباشد.این جوانه در بهار تولید یک شاخه جانبی مینماید.

 

سال سوم هرس درخت سیب

در سال سوم زمان هرس فصل استراحت گیاه می باشد. روش هرس شبیه سال دوم می باشد. بخش های صورتی رنگ نبایستی هرس شوند و بخش سیاه رنگ تا یک سوم آن باید هرس شود .

 

سال چهارم هرس درخت سیب

در سال چهارم روش هرس مشابه سال سوم می باشد. بخش صورتی نبایستی هرس شوند مگر اینکه آلوده به بیماری باشند . بخش های سیاه رنگ باید تا یک سوم آن هرس شوند.

 

سال پنجم هرس درخت سیب

در سال پنجم درختان به باردهی میرسند و شکل اصلی درخت تشکیل میشود . بخاطر داشته باشید میوه ها بطور انتهایی یا جانبی در روی سیخک های یک تا سه ساله یا بر روی شاخه هایی که در سال قبل تولید شده اند، بوجود می آید . پس از تشکیل فرم درخت و شروع باردهی میزان هرس به حداقل کاهش می یابد و هرس محدود به حذف شاخه های آلوده به بیماری ، آفت زده ، شاخه های ضعیف ، خشک ، پاجوش و شاخه های مزاحم و پیر میگردد.

 

اگر هرس درختان سیب به درستی انجام نشود چه میشود؟

توجه داشته باشید که اگر هرس درختان سیب به درستی و به موقع انجام نشود، شاخه های اولیه جوان و بارده زود پیر می شوند و تولید میوه های ریز و نامرغوب می کنند. هرس از پیری زودرس درخت جلوگیری می کند. درختان سیب را با توجه به فرم تاج می توان به شکل جامی و پهن پرورش داد.

 

هرس درختان میوه را دست هرکسی نسپارید

 هرس درختان میوه را جدی بگیرید و دست هرکسی نسپارید. خدمت از ما با داشتن بهترین نیروهاو باغبان ها به هرس درختان سیب ، هرس درخت سیب گلابی ، هرس درخت انگور ، هرس درخت زرد آلو و …می پردازد.

نحوه هرس درخت سیب  اصول خاصی دارند که هر کسی نمی تواند با دیدن آموزش تصویری هرس درختان میوه از عهده آن بر آید. شما می توانید برای انواع هرس درخت خانه یا باغتان به کاربلد اعتماد کنید و تا پایان عملیات هرس ، با خیال راحت به دیگر کارهای خود برسید.