مهم‌ترین نکات علت بالا رفتن فشار پکیج

بالا رفتن فشار پکیج در ابتدا ممکن است موجب ترساندن شما شود؛ چرا که آب گرم مصرفی منزل شما را تامین می‌کند. شما با آگاهی از علت بالا رفتن فشار پکیج و چک کردن ماهیانه فشار آن، در بازه نرمال 7. تا 1.5، می‌توانید از خطرات بالا رفتن فشار پکیج و هزینه‌های مصرفی جهت تعویض قطعات ناشی از بالا رفتن فشار پکیج تا حد امکان جلوگیری کنید.

پس اگر بخواهید علت بالا رفتن فشار پکیج ایران رادیاتور و یا سایر پکیج ها را بدانید خواندن کامل این مطلب شدیدا به شما پیشنهاد می‌شود.

علت بالا رفتن فشار پکیج و جلوگیری خطرات بالا رفتن فشار پکیج

علت بالا رفتن فشار پکیج چیست؟

پکیج‌ها از قطعات مختلفی تشکیل شده‌اند که هرکدام وظیفه ای مخصوص به خود را در فعالیت این دستگاه برعهده دارند و نقص در کارکرد هرکدام می‌تواند علت بالا رفتن فشار پکیج شما شود. می‌توانید فشار دستگاه خود را توسط عقربه‌ فشار بار بر روی آن مشاهده کنید.

بهترین زمان جهت چک کردن قطعات و کسب اطمینان از سالم بودن آن‌ها هنگام خاموش بودن دستگاه است. در ادامه به توضیح چند مورد از آن‌ها می‌پردازیم.

شیر پرکن

نقص در شیر پرکن با تنظیم فشار آب پکیج تاثیر مستقیمی بر بالا رفتن فشار پکیج دارد. برای تنظیم فشار از طریق شیر پاک کن با سفت کردن آن در جهت عقربه‌های ساعت و یا تعویض آن، از سالم بودن این قطعه  اطمینان حاصل کنید.

منبع انبساط

از شایع ترین علل بالا رفتن فشار پکیج خراب شدن منبع انبساط است. این قطعه در پشت پکیج وظیفه کنترل حجم آب به هنگام گرم شدن و ثابت نگهداشتن فشار را برعهده دارد.

شما می توانید با خروج هوا هنگام باز کردن سروالف و فشردن سوزن فشار آن، از سالم بودن آن مطمئن شوید. در صورت دیده شدن خروج آب به جای هوا این قطعه خراب است و باید به تعویض آن اقدام کنید.

پمپ یا برد

خراب شدن این قطعات میتوانند بصورت ناگهانی و همراه با صدایی بلند فشار دستگاه را بالا ببرند. برد خراب مانع از رسیدن برق به پمپ می‌شود و در صورت اطمینان از سالم بودن آن و در عین حال نقص در کارکرد پمپ متوجه مشکل در عملکرد پمپ می‌شوید.

مبدل

در برخی از پکیج ها تنها یک مبدل حرارتی بین آب و شعله قرار دارد. در سایر پکیج ها علاوه بر این مبدل، مبدل دیگری نیز وجود دارد که آب را بوسیله آب گرم تولید شده در مبدل اول تولید می‌کند و معیوب شدن این دو مبدل می‌تواند علت بالا رفتن فشار پکیج ایران رادیاتور مانند سایر پکیج‌ها باشد.

شیر تخلیه

با خارج کردن آب هنگام رسیدن عقربه فشاربار به 3 به کاهش فشار کمک می‌کند. در صورت معیوب بودن شیر قیل از رسیدن فشار به 3 شروع به چکه کردن می‌کند.

بالا رفتن فشار پکیج چه خطراتی را به دنبال دارد؟

در ابتدا باید به شما بگویم نگران نباشید؛ چرا که بالا رفتن فشار پکیج خطر جانی به دنبال ندارد. در این دستگاه قطعه ای بنام شیر اطمینان تعبیه شده است؛ که خطر انفجار این دستگاه را که ممکن است به علت بالا رفتن فشار پکیج رخ دهد را از بین میبرد. 

شیر اطمینان وظیفه تخلیه آب اضافی را بر عهده دارد و با رسیدن عقربه فشار بار به ۳ با تخلیه آب اضافی مانع از ترکیدن دستگاه می شود لذا بسیار مهم است که از سالم بودن این قطعه اطمینان حاصل کنید. اگر عقربه فشار بار از 3 گذشت و شما سرریز شدن آب از پکیج خود را مشاهده کردید، هر چه سریع‌تر به رفع نقص این قطعه بپردازید.

تنظیم فشار پکیج و علت بالا رفتن آن

از دیگر خطرات بالا رفتن فشار پکیج می‌توان به پوسیدگی و ترکیدگی سیستم لوله کشی پکیج، آسیب دیدگی دیوارها به دلیل نشتی آب از پکیج نیز اشاره کرد. در صورت ادامه دار بودن فشار بالا، خسارات سنگینی به اجزای داخلی پکیج وارد می‌شود.

خطرات ناشی از بالا رفتن فشار پکیج

چند راه حل ساده جهت برطرف کردن فشار بالای پکیج دیواری

 شما با بستن شیر ورودی می‌توانید مانع از ورود آب به  پکیج و بالا رفتن فشار پکیج دیواری بشوید. پس از آن شیر پرکن آن را به آرامی باز کنید و با باز نگه داشتن یکی از شیهای آب گرم خانه موجب به تعادل رساندن فشار آن شوید. 

تخلیه آب اضافی از یکی از رادیاتورهای شوفاژ سریع‌ترین راه حل پیشنهادی جهت تعدیل این مشکل است. در این مرحله دقت حاصل کنید که پس از آن پیچ رادیاتور را محکم بسته اید؛ تا موجب چکه کردن آب و کاهش فشار پکیج نشود.

علت بالا رفتن فشار پکیج دیواری و راه‌های برطرف کردن آن

سخن پایانی

پس از خواندن این مطلب اگر از علت بالا رفتن فشار پکیج خود مطلع شدید، هرچه سریع تر خودتان به تنهایی و یا با کمک گرفتن از متخصصین این کار نسبت به رفع عیوب دستگاه خود و اطمینان از سلامتی آن اقدام کنید.

و در آخر شما تنها با کمی حواس جمعی می‌توانید موجب پیشگیری از خطرات بالا رفتن فشار پکیج و آسودگی خاطر خود و اطرافیانتان به هنگام استفاده از آب گرم در منزل خود شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا