گرم نشدن آب پکیج و نکات مربوط به آن

گرم نشدن آب پکیج می‌تواند باعث مشکلاتی برای شما شود، خصوصاً اگر دوش گرفتن با آب سرد را در فصل زمستان تجربه کرده‌اید. دانستن علت گرم نشدن آب پکیج می‌تواند شما را در رفع  آن یاری دهد.

پس اگر از گرم نشدن آب پکیج خود احساس نارضایتی دارید؛ در ابتدا به شما پیشنهاد میکنم گاز، برق و آب ورودی به پکیج خود را کنترل کنید. شاید گرم نشدن دستگاه شما به دلیل قطعی فیوز و نرسیدن جریان برق یا باز نبودن شیر گاز و کمبود فشار آن، خصوصا در فصول سرد سال به دلیل مصرف بیش از حد گاز، باشد.

تفاوتی ندارد که شما در پی یافتن علت گرم نشدن آب پکیج ایران رادیاتور هستید و یا علت گرم نشدن آب پکیج بوتان در هر دو صورت خواندن مطلب زیر به شما کمک بسیاری می‌کند.

نکات مهم مربوط به گرم نشدن آب پکیج
گرم نشدن آب پکیج در زمستان چه دلایلی دارد؟

علت گرم نشدن آب پکیج چه میتواند باشد؟

از ساده‌ترین دلایلی که در اکثر موارد نادیده گرفته می‌شوند و با اتلاف انرژی و انتقال حرارت علت گرم نشدن آب پکیج هستند؛ میتوان به پیچ و خم زیاد و طولانی بودن مسیر لوله کشی و همینطور به کوپل بودن مدار آب که به معنای تداخل آب گرم و سرد است اشاره کرد. هر دو مورد در نهایت باعث کاهش دمای آب می‌شوند.

علاوه بر دو مورد بالا، پایین بودن فشار آب سرد ورودی باعث جوش آمدن سریع آب در پکیج می‌شود. خاموش شدن دستگاه به دستور ترموستات و در نتیجه سرد و گرم شدن مداوم آب را به دنبال آن می‌آید؛ که با قرار دادن پمپ در ساختمان می‌توان این مشکل را برطرف نمود.

گرم نشدن آب پکیج می‌تواند به دلیل نقص در قطعات پکیج نیز باشد؛ که با برطرف کردن عیوب آن‌ها می‌توان به کارایی دلخواه دستگاه خود برسید. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی چند قطعه موثر در این روند بپردازیم.

علت اصلی گرم نشدن آب پکیج چیست؟
گرم نشدن آب پکیج می‌تواند بدلیل نقص در قطعات آن باشد.

سنسور دما یا NTC

وظیفه این قطعه تشخیص دمای آب است و خرابی آن باعث  ارسال دمای اشتباه به برد پکیج می‌شود؛ در نتیجه ممکن است پکیج به اشتباه آب را گرم بداند و مانع از گرم شدن آب شود. برای تشخیص سالم بودن این قطعه مراحل زیر را طی کنید:

  1. خاموش کردن پکیج
  2. وصل کردن دو سر اهم متر به دو سر سنسور دمای پکیج
  3. افزایش دمای NTC به روش غیرمستقیم از طریق شعله (دقت داشته باشید که در این مرحله باید با افزایش دما مقدار اهم کاهش یابد.)
  4. عدد صفر روی اهم متر یا گیر کردن آن روی یک عدد خاص نشان‌دهنده نقص سنسور دمای پکیج است و باید به تعویض هرچه سریع‌تر این قطعه اقدام کنید.

شیر سه طرفه موتوری

نقص این قطعه را در پکیج‌هایی با دو مبدل که  با وجود شعله مشعل آب گرم وارد مبدل ثانویه نشده و در نتیجه آب پکیج گرم نمی‌شود را می‌توانید مشاهده کنید. در این پکیج‌ها شیر سه طرفه موتوری به درستی باز و بسته نمی‌شود و علت گرم نشدن آب پکیج می‌باشد.

اگر هنوز هم به خراب بودن این قطعه شک دارید، پس از اطمینان از برق ۲۲۰ ولت و قرار دادن پکیج در حالت زمستانه، شیر موتوری و آب گرم را باز کنید. سپس از درستی حرکت زبانه مطمئن شوید، در صورت لزوم آن را باز کنید و شستشو دهید تا رسوبات آن برطرف شود.

پیشنهاد می‌شود از مدل پلاستیکی این قطعه به جای مدل برنجی آن استفاده کنید؛ چون با وجود استحکام کمتر این جنس، به دلیل رسوب پذیری کمتر آن انتخاب مناسب‌تری می‌باشد.

سوپاپ بای پاس

این قطعه جایگزین مبدل ثانویه در پکیج‌های تک مبدله است؛ که با تاثیر بسیار خود در جریان و فشار آب با اتصال مسیر رفت و برگشت در مدار گرمایش، باعث تسهیل گردش آب می‌شود.

 زمانی باید اقدام به تعویض سوپاپ بای پاس دستگاه خود کنید که حالت خود را از دست داده و باز مانده است در نتیجه باعث میشود آب مصرفی به دمای مطلوب نرسد. تمیز کردن لوله‌های درون آن نیز می‌تواند به بهبود عملکرد این قطعه کمک کند.

قطعات موثر در علت گرم نشدن آب پکیج
برطرف کردن مشکل گرم نشدن آب پکیج با تعویض قطعات آن

گرم نشدن آب پکیج ایران رادیاتور یا بوتان چه علتی میتواند داشته باشد؟

برای یافتن علت گرم نشدن آب پکیج ایران رادیاتور نیز می‌توان از موارد گفته شده استفاده کنید. خوب است بدانید که در این پکیج‌ها سنسورهای دما بسیار حساس هستند و از مشکلات شایع آن‌ها می‌توان به کم بودن شعله به دلیل فشار گاز اشاره کرد.

اما در پکیج‌های بوتان به دلیل وجود حسگرهای حساس توصیه می‌شود ابتدا از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید؛ چرا که نقص در آن‌ها می‌تواند علت گرم نشدن آب پکیج بوتان باشد.

اخرین نکات

گرم نشدن آب پکیج علل بسیار مختلفی می‌تواند داشته باشد. اگر اطلاع دقیقی از نحوه کارکرد دستگاه خود و اجزای آن ندارید؛ توصیه می‌شود حتما با یک متخصص مجرب جهت یافتن علت گرم نشدن آب پکیج مشورت کنید تا با خیالی آسوده بتوانید از هرگونه خسارت مالی و جانی جلوگیری کنید.

یافتن علت گرم نشدن آب پکیج
یافتن علت گرم نشدن آب پکیج به کمک متخصص راه حلی مطمئن برای شماست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا