13 علت خنک نکردن یخچال و راه رفع آن

علت خنک نکردن یخچال برای دستگاه‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد. لذا دانستن آن برای رفع این مشکل و تضمین سلامتی یخچال فریزر بسیار ضروری است؛ چرا که آن‌ها از پراستفاده‌ترین وسایل منزل هستند که در صورت نقص در عملکرد آن‌ها هزینه‌های بسیاری را جهت خرید دوباره و یا تعمیر آن‌ها به مصرف‌کننده تحمیل می‌کنند.

گاهی علت خنک نکردن یخچال تنها در نحوه نگهداری از آن است، که با رعایت کردن آن می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. پس اگر شما از افزایش دمای یخچال فریزر و آب شدن یخ غذا در آن احساس نگرانی می‌کنید؛ حتما این مطلب را در خصوص یافتن منشا این مشکل و رفع آن دنبال کنید.

13 علت خنک نکردن یخچال
خنک نکردن مداوم یخچال موجب آسیب زدن به مواد غذایی نگهداری شده در آن‌ها می‌شود.

5 دلیل غیر فنی سرد نشدن یخچال

عوامل مختلفی می ‌وانند علت خنک نکردن یخچال شوند. سرد نشدن به اندازه کافی این دستگاه‌ها را عوامل متنوع فنی یا غیر فنی سبب می‌شود. در ادامه با تقسیم دلایل به فنی و غیر فنی، به سهولت آن‌ها را به شما توضیح می‌دهیم. شما تنها با مراقبت از یخچال فریزر خود می‌توانید از دلایل غیر فنی که سبب سرد نشدن فریزر شما می‌شود جلوگیری کنید.

عدم تنظیم درست درجه دما

یخچال فریزرها برای نگهداری از مواد غذایی در هر فصل باید در دمای مشخصی کار کنند. پایین آمدن یا بالا رفتن بیش از اندازه دمای آن به مواد غذایی آسیب می‌رساند و موجب یخ زدگی یا خراب شدن آن‌ها می‌شود.

بنابراین لازم است چک کردن فصلی دمای یخچال را جدی بگیرید. این دما در فصل زمستان در حدود ۳ یا ۴ درجه و در فصل تابستان بین 1 تا 2 درجه بهتر است تنظیم شود.

عدم تنظیم دمای یخچال از علل سرد نشدن یخچال
لازم است تنظیم دمای یخچال را در تمامی فصول جدی بگیرید.

حجم زیاد مواد غذایی

 وجود حجم زیادی از مواد غذایی در یخچال را می‌توان علت خنک نکردن یخچال دانست. حجم زیاد مواد به دلیل باز شدن مکرر درب یخچال برای قرار دادن یا برداشتن مواد موجب ورود هوای گرم و تولید کمتر هوای سرد در یخچال و در نتیجه آن جابجایی بیشتر هوا می‌شود .

در کنار آن مسدود شدن سرما سازهای یخچال توسط بسته‌های مواد غذایی و قرار دادن آن‌ها در انتهای یخچال موجب کاهش تولید هوای سرد می‌شود.

از علت سرد نشدن یخچال حجم زیاد مواد غذایی درون آن
حجم مواد غذایی متناسب با حجم یخچال خود قرار دهید و آن‌ها را به درستی بسته بندی کنید.

 چسباندن یخچال فریزر به دیواره پشتی

در نگهداری از یخچال باید دقت داشته باشید که فن موتور یخچال برای خنک کردن موتور، نیاز به یک جریان هوا دارد. لذا اگر در هنگام قرار دادن یخچال پشت آن را به دیوار بچسبانید و یا پشت یخچال با یک پلاستیک یا پارچه پوشانده شود؛ میزان دریافت هوای لازم توسط فن کاهش یافته و نتیجه آن کم شدن قدرت خنک کنندگی موتور است.

اشکال در بسته شدن درست درب یخچال

 درب یخچال‌ها به گونه ای طراحی شده اند که وقتی به اندازه ۴۵ درجه باز هستند به صورت خودکار بسته می‌شوند. اگر درب یخچال شما به صورت خودکار بسته نمی‌شود، ممکن است اشکال از تراز نبودن یخچال، به هم ریختن تنظیم واشرها یا خرابی لاستیک باشد که در ادامه به بررسی دلایل فنی آن می‌پردازیم.

 خاموش نشدن چراغ داخلی یخچال

 برای بررسی این مشکل درب یخچال را به آرامی تا فاصله تقریباً یک اینچی یخچال ببندید؛ در این حالت شما باید خاموش شدن چراغ را مشاهده کنید. روشن ماندن چراغ تولید گرمای خود موجب افزایش دمای یخچال می‌شود.

راه‌های جلوگیری از افزایش دمای یخچال
روشن بودن مداوم چراغ یخچال موجب افزایش دمای یخچال می‌شود.

8 دلیل فنی علت خنک نکردن یخچال

زمانی که چند سال از عمر یخچال فریزر شما می‌گذرد؛ ممکن است فرسودگی یا نقص در کارکرد قطعات آن، علت خنک نکردن یخچال باشد. لذا توصیه می‌شود سریعاً به تعمیر و تعویض این قطعات اقدام کنید؛ زیرا نقص در عملکرد هر قطعه در کارکرد یخچال تأثیر بسیاری می‌گذارد و خنک کنندگی آن را به شدت کاهش می‌دهد.

عوامل زیر از شایع‌ترین علل فنی هستند که می‌توانند موجب کاهش عملکرد یخچال شما شوند.

خرابی لاستیک درب

با خراب شدن لاستیک درب یخچال، درب به دستگاه شما به خوبی بسته یا چفت نمی‌شود؛ در نتیجه دستگاه شما سرمای مطلوب خود را نخواهد داشت و برودت آن از بین خواهد رفت. بنابراین پیشنهاد می‌شود که در ابتدای عیب یابی یخچال از سالم بودن لاستیک درب یخچال خود اطمینان حاصل کنید.

خرابی کمپرسور یا رله

کمپرسور وظیفه خنک کردن یخچال را با تبدیل گاز به مایع و پمپاژ آن به اپراتور برعهده دارد. لذا یکی از اجزایی که هنگام خنک نکردن یخچال باید حتما چک شود، سلامت این قطعه است. هرگونه نقص در عملکرد این قطعه، موجب نقص در عملکرد موتور یخچال می‌شود و نتیجه افزایش دمای یخچال را به دنبال دارد.

8 علت خنک نکردن یخچال ناشی از نقص فنی
اختلال در عملکرد قطعات بیشترین تاثیر را در علت خنک نکردن یخچال دارند.

کمبود گاز

 کم بودن گاز یخچال موجب کاهش برودت و یکسره کار کردن کمپرسور می‌شود؛ که ممکن است در طولانی مدت سوختن این قطعه را سبب شود.

وجود مشکل در لوله‌های کندانسور

 یکی از راه‌های یافتن علت خنک نکردن یخچال چک کردن کندانسور است. اگر کندانسور گرم باشد و موتور کار کند دستگاه سالم و اگر با وجود کار کردن کمپرسور، کندانسور گرم نباشد نشانه وجود نقص فنی در این قطعه است. نقص این قطعه ممکن است به دلیل وجود مانعی در مدار کندانسور باشد؛ که به دلیل ورود روغن با گاز به این مدار ایجاد شده.

 خرابی دمپر هوای یخچال

 خراب شدن دمپر هوا موجب کاهش ورود برودت به یخچال می‌شود. چیدمان غیر اصولی مواد غذایی موجب کاهش کارکرد این قطعه و علت خنک نکردن یخچال می‌تواند باشد.

خرابی فن اپراتور

فن اپراتور با وظیفه انتقال سرما از فریزر به یخچال در قسمت فریزر قرار داده شده؛ که آسیب به آن می تواند یکی از علت های جلوگیری از کاهش دمای یخچال باشد.

راه‌های رفع علل سرد نشدن یخچال
فن به خنک نگهداشتن موتور و در نتیجه خنک کردن یخچال کمک بسیاری می‌کند.

خرابی ترموستات

خرابی این قطعه از شایع‌ترین دلیل سرد نشدن یخچال فریزر است. این قطعه وظیفه صدور فرمان شروع به کار موتور و سرد کردن یخچال را برعهده دارند؛ لذا خرابی آن موجب یکسره کار کردن موتور و سوختن کمپرسور می‌شود.

خرابی سیستم دیفرانسیل یخچال

خرابی در هیتر دیفراست، تایمر دیفراست و ترموستات دیفراست می‌تواند از سرد شدن وسیله شما جلوگیری کند. لذا توصیه می‌شود در صورت بروز این مشکل حتما از سالم بودن این قطعات اطمینان حاصل کنید.

سخن آخر

اگر با وجود دلالیل گفته شده نتوانستید علت افزایش دمای یخچال خود را بیابید حتما با مراکز ارائه دهنده خدمات تماس بگیرید و از فردی متخصص جهت یافتن علت خنک نکردن یخچال و تعمیر آن کمک بگیرید.

یافتن 13 علت خنک نکردن یخچال و رفع رایگان آن
مشورت با تعمیرکار یخچال در مرحله آخر برای تشخیص قطعی عیوب دستگاه به شما توصیه می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا