آشنایی با تنظیم سیفون توالت فرنگی

تنظیم سیفون توالت فرنگی از اهمیت بسیاری درعملکرد درست دستگاه شما برخوردار است؛ پس اگر برای کارکرد سیفون خود مجبور به چند بار زدن آن هستید و یا از کارکرد صحیح آن مطمئن نیستید؛ لازم است هرچه سریع‌تر به یافتن مشکل احتمالی تنظیم سیفون توالت فرنگی خود و رفع آن اقدام کنید.

عملکرد درست دستگاه به آب بندی و شناور درون آن بسیار وابسته است. در صورتی که شناور در جای صحیح خود نباشند، باید به تنظیم شناور توالت فرنگی بپردازید تا موجب تنظیم سطح آب توالت فرنگی منزل خود شوید.

نحوه تنظیم سیفون توالت فرنگی
تنها با 3 مرحله به تنظیم سیفون توالت فرنگی خود اقدام کنید.

نحوه تنظیم سیفون توالت فرنگی

شما می‌توانید با طی 3 مرحله زیر به تنظیم سیفون توالت فرنگی خود بپردازید:

  1. در ابتدا برای پر شدن مخزن، شیر اصلی آب را در جهت افزایش فشار آب توالت فرنگی باز کنید.
  2. سپس در کاسه توالت را برداشته و سیفون را بزنید.
  3. اگر از مقدار آبی که  تخلیه می‌شود راضی نیستید؛ می‌توانید با تنظیم شناور توالت فرنگی در جای دلخواه خود، موجب تغییر در میزان آب تخلیه شده از مخزن شوید.

توجه به مواردی چون آب بندی سیفون، آماده سازی پمپ تخلیه، قرار گرفتن شیلنگ سرریز آب در داخل لوله آن، تنظیم شدت جریان آب ورودی توسط شناور؛ می‌تواند شما را به یافتن سریع‌تر مشکل سیفون دستگاه خود و تنظیم هرچه سریع‌تر آن کمک بسیاری کند.

مراحل تنظیم سیفون توالت فرنگی
میزان تخلیه آب را هنگام زدن سیفون را خودتان تنظیم کنید.

تنظیم شناور توالت فرنگی

تنظیم سطح آب داخل سیفون برعهده شناور سیفون یا فلوتر توالت فرنگی است؛ بنابراین تنظیم این قطعه در کارایی صحیح توالت فرنگی از اهمیت زیادی برخوردار است. این قطعه با ورود آب به مخزن به سمت بالا حرکت می‌کند تا دریچه ورودی آن بسته شود و ورود آب قطع شود. در صورت تنظیم نبودن شناور توالت فرنگی، جریان آب تا جای سرریز شدن آن از مخزن ادامه پیدا می‌کند.

در برخی از دستگاه‌ها به جای شناور از شیر سیلندر استفاده می‌کنند، که با پیچی کوچک باعث تنظیم ارتفاع آب توالت فرنگی می‌شود. گاهی شناور در دستگاه کارایی صحیح خود را ندارد؛ در آن هنگام شما باید به تنظیم شناور توالت فرنگی خود اقدام کنید و در صورت فرسودگی، این قطعه آن را تعویض کنید.

هرگاه توالت فرنگی شما به هنگام تخلیه دچار مشکل شد یا شاهد قطع نشدن جریان آب شدید؛ به معنای قرار گرفتن شناور پایین تر از سطح بهینه است و باعث می‌شود تخلیه آب به درستی انجام نگیرد. در این هنگام شما می‌توانید با چرخاندن پیچ شناور دستگاه خود باعث شوید که آب در نزدیکی لبه لوله سرریز آب قرار بگیرد. پس از آن حتما از محکم بستن پیچ شناور اطمینان حاصل کنید.

چگونگی تنظیم شناور توالت فرنگی
شناور قطعه ای توپ مانند برای تنظیم مقدار آب ورودی به مخزن است.

چگونه شناور توالت فرنگی را تعمیر کنم؟

قبل از تعمیر شناور توالت فرنگی لازم است به تخلیه آب مخزن اقدام کنید. برای آن ابتدا به آرامی با چرخاندن فلکه ورودی آب در جهت عقربه های ساعت، جریان آب را قطع کنید. سپس با برداشتن در مخزن توالت فرنگی از خارج شدن آب اطمینان حاصل کنید و با زدن چند بار سیفون باعث خالی شدن آب مخزن شوید. در آخر شیر مخزن را باز کنید تا آب باقی مانده از آن خارج شود و با یک دستمال یا اسفنج مخزن را کاملاً خشک کنید.

اگر در پی تعمیر شناور توالت فرنگی متوجه سوراخ شدن گوی شناور شدید؛ بهتر است از یک متخصص بخواهید قطعه را برایتان تعویض و شناور فلاش تانک را برایتان تعمیر کند؛ چرا که با نفوذ آب داخل سوراخ، قطعه سنگین شده و حجم آب به درستی تشخیص داده نمی‌شود.

در صورت خرابی واشر لاستیک آب بندی، شما می‌توانید تنها با تعویض شیر و سه راهه این مشکل را نیز حل کنید. اگر متوجه گرفتگی شیر شناور که مانع ورود آب به مخزن می‌شود شدید، سریعاً به خارج کردن شیر شناور و باز کردن گرفتگی آن به وسیله یک شیر سوزن مانند اقدام کنید، سپس آن را در جای خود قرار دهید.

تنظیم سطح آب توالت فرنگی

اگر بوی نامطبوع فاضلاب در منزل شما را آزار میدهد؛ از شایع ترین علل آن می‌توان به نصب اشتباه دستگاه و تنظیم نبودن سطح آب توالت فرنگی به معنای کم بودن آب سیفون اشاره کرد. بنابراین تنظیم ارتفاع آب توالت فرنگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که لازم است به آن توجه کنید و از عمده ترین علل آن اشکال در عملکرد شناور است.

تنظیم سطح آب توالت فرنگی
از علل بوی نامطبوع می‌تواند تنظیم نبودن سطح آب توالت فرنگی نام برد.

سخن پایانی

بطور کلی می‌توان گفت اگر شما در منزل خود از توالت فرنگی به طور مکرر استفاده می‌کنید اطمینان از عملکرد صحیح و تنظیم سیفون توالت فرنگی بسیار مهم است. درست نبودن تنظیم شناور توالت فرنگی از شایع‌ترین احتمالات کژکاری این دستگاه است که باید حتما مورد توجه قرار بگیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا